Українська владна верхівка по суті втратила контроль над державними компаніями НАК «Нафтогаз України» і «Укргазвидобування», що на думку екс-міністра це привело до невиконання концепції розвитку газовидобувної галузі «Програма 20/20».
Про це заявив Юрій Продан, Міністр палива та енергетики України (2007-2010), Міністр енергетики та вугільної промисловості України (2014) під час ток-шоу Energy Freedom з Андрієм Куликовим, повідомляє УНІАН.
«Втрачений контроль «Нафтогазом» за «Укргазвидобуванням», за усіма процесами, які йдуть по видобутку газу. Але справа в тому, що взагалі втрачено контроль управління і міністерствами, і Кабінетом міністрів над НАК «Нафтогаз». І ця втрата управління і втрата відповідного контролю привела до тих результатів, які ми маємо на сьогоднішній день», – сказав він.
Продан додав, що створена нещодавно Міжвідомча робоча група в Кабінеті міністрів буде вивчати причини невиконання Програми 20/20.
«Вже у 2017 році ми побачили, те, що всі плани, які були намічені, не виконуються. А у 2018 році вже стало зрозуміло те, що програма не буде виконана до 2020 року. «Укргазвидобування» мало досить серйозні кошти, близько 40 мільярдів прибутку для того, щоб це виконати, і УГВ, до речі, ці кошти і не освоїла, і перерахувала 30 мільярдів «Нафтогазу». Звісно ніхто не контролює ці процеси: ні Кабмін, ні Міністерство, яке на жаль, втратило всі можливості контролю», – наголосив екс-міністр.
Продан впевнений, що результати роботи Міжвідомчої робочої групи потрібно обов’язково розглянути на засіданні РНБОУ, тому що наразі Україна, за його словами, втрачає свою енергонезалежність.
Народний депутат України Олексій Кучеренко, у свою чергу, розкритикував керівництво «Нафтогазу» за надання переваг у фінансуванні адміністративних витрат перед виробничими.
«Порівняємо фінансові звіти «Нафтогазу» за 2019 і 2020 роки. На виробничі витрати зменшення на 700 мільйонів гривень. На адміністративні витрати – збільшення витрат на 900 мільйонів гривень», – зазначив нардеп.
Кучеренко висловив сумніви щодо ефективності роботи наглядової ради НАК «Нафтогаз України» і зазначив, що результати державного аудиту свідчать про існування у компанії «кризи системної» і «кризи втрати керованості».
Для вирішення проблем на газовому ринку країни нардеп запропонував вивести «Укргазвидобування» зі складу групи «Нафтогаз» і створити сучасну конкурентну газову біржу, на яку б виходив весь ресурс вітчизняного видобутку.
Відзначимо, раніше ми повідомляли про те, що Юрій Вітренко, який раніше пішов зі скандалом з НАК “Нафтогаз України”, звинувативши главу правління Андрія Коболєва в зраді, може стати главою Міністерства енергетики та віце-прем’єром в уряді Дениса Шмигаля.
Зокрема, про це повідомив народний депутат від партії “Голос” Ярослав Железняк, розповідаючи про порядок на наступний тиждень у Верховній Раді України.
Енергоексперти скептично оцінюють кандидатуру екс-топ-менеджера НАК «Нафтогаз України» Юрія Вітренка.
Про це йдеться в статті «Енергетиці потрібен сміливий. З якими викликами зіткнуться кандидати на пост нового міністра?», опублікованій сьогодні 11 грудня виданням «Українські новини», пише УНІАН
«Юрій Вітренко був звільнений у травні 2020 року у зв’язку з оптимізацією організаційної структури держкомпанії, однак перед своїм відходом він публічно звинуватив главу НАК «Нафтогаз України» Андрія Коболєва і заявив, що захист інтересів України у відносинах з Газпромом більше не є пріоритетом. Крім того, у Вітренко – прямий конфлікт інтересів. Адже він вимагає в суді 20 млн. дол. у «Нафтогазу» (премія за перемогу в Стокгольмському арбітражі, – ред.)», – зазначають автори статті.
У статті також цитується думка директора енергетичних програм Центру світової економіки та міжнародних відносин НАН України Валентина Землянського, який вважає Вітренко найменш підходящим кандидатом на пост міністра енергетики.
«У мене великі сумніви щодо його професіоналізму. Так, ті досягнення, що він собі приписує – перемога в Стокгольмському арбітражі – це прекрасно, але куди подіти європейських юристів, яким багато грошей відправили, потім на премії виписали мільйони, працювала ж команда, а не один пан Вітренко. «Нафтогаз Трейдинг», яку він створив, взагалі була збиткова раніше. Програма видобутку 2020 була провалена, і ця відповідальність на топ-менеджері Вітренко», – вважає Валентин Землянський.
На думку експертів, Юрій Вітренко – досить вузький фахівець, тоді як енергетика сьогодні вимагає приходу професіонала, знайомого з проблемами різних ринків – і електроенергії, і вугілля, і газу. Також про Вітренко говорять, як про досить різку людину, яка здатна провокувати конфліктні ситуації, що також не зіграє на користь вирішенню проблем, які накопичилися в енергосекторі.
«Вітренко я не вірю. Бачив, що він може взяти участь у відборі (на посаду міністра, – ред.), але він пішов на конфлікт з владою, його звільнення з Нафтогазу не просто так сталося. І він не фахівець, він займався тільки газом, а як він буде електроенергією займатися, не уявляю. А є ж ще ринок вугілля», – підкреслив у статті Дмитро Марунич.