Міністр оборони Британії Бен Воллес порівняв дипломатичні зусилля з метою запобігти російському вторгненню в Україну з політикою замирення Адольфа Гітлера.
Про це він сказав в інтерв’ю Sunday Times.
На думку міністра, який цього тижня відвідав Москву,“вельми ймовірно” Владімір Путін віддасть наказ про напад, незважаючи на узгоджені зусилля, спрямовані на запобігання війни.
Воллес сказав, що в повітрі відчувається “подих Мюнхена”, посилаючись на угоду, яка дозволяла Німеччині анексію Судетів у 1938 році, але не змогла запобігти Другій світовій війні.
“Можливо, він (Путін) просто вимкне свої танки, і ми всі підемо додому, але від деякого на Заході в повітрі відчувається запах Мюнхена”, – додав він.
Джерело пояснило, що Уоллес стурбований тим, що якщо Путін завдасть удару, “то вся дипломатія виявиться фікцією”.
Тим часом міністр Північної Ірландії Брендон Льюїс заявив, що Захід повинен усвідомити, що Росія може“діяти дуже швидко”, незважаючи на постійні дипломатичні зусилля щодо запобігання вторгненню в Україну.
Перед Другою світовою війною “було багато дипломатичних зусиль, люди думали, що є прогрес, але це виявилося не так”, – сказав Льюїс у неділю. Сполучене Королівство сподівається на “дипломатичний результат”, але “може статися щось набагато трагічніше”, стурбований він.
Зазначимо, що Президент США Джо Байден і лідер Росії Володимир Путін 12 лютого ввечері провели телефонну розмову, яка тривала 62 хвилини. Сторони обговорили ситуацію навколо нарощування російських військ на кордоні з Україною.
Про це повідомило агентство Associated Press із посиланням на комʼюніке Білого дому.
За даними Білого дому, Байден чітко дав зрозуміти Путіну, що нове вторгнення в Україну завдасть Росії непоправних економічних і людських втрат. За його словами, початок війни зруйнує становище Росії на геополітичній мапі, тому Байден застеріг Кремль від планів наступу та підтвердив готовність США і союзників до різних сценаріїв.
Реліз розмови президентів Кремль не опублікував, але помічник президента Росії Юрій Ушаков охарактеризував розмову як «збалансовану та ділову». Путін заявив, що Росія найближчим часом офіційно відреагує на відповіді США та НАТО щодо гарантій безпеки. Ушаков також зазначив, що Байден у розмові згадував санкції, якими Захід погрожує Росії у разі вторгнення в Україну, але не наголошував на них.
Крім того, Путін обурився, що США «штучно роздмухують істерію» навколо російської агресії, а самі водночас «разом із союзниками накачують військові мʼязи України».
Нагадаємо, що паніше низка країн поширила рекомендацію до своїх громадян негайно залишити територію України з міркувань безпеки. Серед них: США, Японія, Латвія, Норвегія, Південна Корея, Ізраїль, Північна Македонія, Нідерланди, Чорногорія, Данія, Греція, Естонія, Великобританія, Бельгія, Фінляндія, Канада, Нова Зеландія, Кувейт, Німеччина, ОАЕ, Литва, Іспанія, Італія , Польща, Палестина, Марокко, Чехія, Франція, Бельгія, Люксембург, Румунія.
А от високий представник ЄС з зовнішньої політики і політики безпеки Жозеп Боррель заявив, що дипломатичні представництва Євросоюзу продовжують роботу в Києві.
“Наші дипломатичні представництва не закриваються. Вони залишаються в Києві та продовжують працювати на підтримку громадян ЄС та у співпраці з українською владою. Присутність персоналу та рекомендації щодо подорожей громадянам ЄС коригуються за потреби з урахуванням обставин безпеки”, – йдеться у заяві.
Боррель наголосив, що ЄС та його країни-члени координують свої дії з огляду на нинішні загрози для України.
“Ми підтверджуємо нашу постійну підтримку територіальної цілісності та суверенітету України та дипломатичних зусиль щодо деескалації. Нагадуємо, що будь-яка подальша військова агресія проти України матиме серйозні наслідки та тяжку ціну у відповідь”, – заявив головний дипломат ЄС.