У разі запуску нового ринку електроенергії з 1 липня система буде давати збої. Таку думку висловив голова Асоціації споживачів енергетики і комунальних послуг, представник президента в Кабміні Андрій Герус 29 травня в ефірі Радіо НВ. 

Він наголосив, що запуск нового ринку заплановано на 1 липня. При цьому не всі необхідні нормативно-правові акти прийняті.

"А цей ринок дуже складний. Там є внутрішньодобовий ринок, ринок "на добу наперед", балансуючий ринок і ринок двосторонніх договорів. Він поки що юридично не описаний, а це ж треба ще всім прочитати, зрозуміти, протестувати і навчитися працювати. Готовності немає. Друге – це IT-системи, IT-продукти, біржі, де буде відбуватися ціноутворення. ІT-продукти не відтестовані, не синхронізовані між різними учасниками ринку, щоб можна було спільно працювати, тому там буде колапс з ціноутворенням. Думаю, в нас будуть великі проблеми і збої в системі, і ми не будемо розуміти, яка ціна, вже на перший-другий день таких торгів", – розповів Герус. 

Він додав, що ринок монополізований, тому ціни зростуть. 

"В нас вже були рекомендації до Антимонопольного комітету відкрити імпорт, зробити більше конкуренції на цьому ринку, але НКРЕКП і Міністерство енергетики це проігнорували. У нас така ситуація, що дві групи компаній контролюють 90% виробництва електроенергії. Це не конкуренція, лібералізовувати такий ринок дуже небезпечно. За різними оцінками, ціна електроенергії може злетіти від 30 до, можливо, навіть 100% в якомусь песимістичному сценарії", – заявив Герус.

Також, Андрій Герус очікує зниження тарифів на газ з 1 липня. Про це він заявив у ефірі Радіо НВ.«На сьогоднішній день, я думаю, що буде певне зниження тарифу на газ і ціни газу з першого липня. Є імовірність, що це відбудеться і у зв’язку з тим, що ринкова ціна газу зараз знижувалася», — наголосив Герус.

За його словами, треба бути з людьми чесними, і при зниженні ринкової ціни на газ має бути зниження тарифів для кінцевого споживача.

«Ми поки що не знаємо, що буде з ціною на газ ні в серпні, ні в вересні. Може бути таке, що вони або не будуть зростати, або будуть зростати несуттєво», — додав Герус.