У Європейському Союзі досить позитивно сприйняли участь Китаю на зустрічі, де обговорювались можливі шляхи для закінчення російсько-української війни, в місті Джидда у Саудівській Аравії, пише CNN.

“Ми не розраховували, що Китай повністю перейде на позиції Заходу, але те, що він підтримав цю зустріч, стане великим розчаруванням для Росії”, – сказав американському виданню високопоставлений чиновник Євросоюзу на умовах анонімності.

“З нашої точки зору, Китай публічно взаємодіє із Заходом, розмовляє з українцями та відсторонюється від Росії. Ми це дуже вітаємо”, – додав він. Схожим чином висловилися багато інших джерел видання у Європі.

Також співрозмовник визнав, що загалом у Китаю не такий великий інтерес саме до припинення війни. Так як чи не основний – це  збереження економічних контактів з країнами Заходу, в першу чергу, Європи.

“Вони вважають, що головний суперник – США – відволікся, а Росія ще більше стала молодшим партнером. Єдиний недолік, що це змушує інших думати про Китай”, – сказав він.

Тісні зв’язки між країною-агресоркою та Китаєм змушують європейські країни, особливо ті, котрі географічно близькі до РФ, переосмислювати те, якими мають бути відносини Європи з Китаєм.

Також стало відомо, що Китай не перериває зв’язки з Росією, незважаючи на присутність країни під час переговорів по Україні в Джидді. Також Китай наполягає на “неупередженості” Пекіна в конфлікті.

Як повідомляє CNN, Пекін так і не став згортати зв’язки з агресором.

“Її головний дипломат Ван І зателефонував своєму російському колезі Сергію Лаврову наступного дня після завершення переговорів у Джидді, знову заявивши про “неупередженість” Пекіна в конфлікті”, – йдеться в матеріалі.

“Підтримка економічних зв’язків ускладнює відтягування “яструбами” Європи від Китаю. Ми підозрюємо, що Джидда – це реакція на те, як Росія зблизила Європу зі США. Китай відчує, що йому потрібно відновити взаємодію щодо України”, – сказав інший співрозмовник видання.

В той час експерти застерігають від надмірного оптимізму з приводу готовності Китаю докладати реальні зусилля для припинення війни.

“Нинішні дії Китаю, очевидно, спрямовані на мінімізацію шкоди з точки зору піару. КНР зайняла вичікувальну позицію і дотримуватиметься її, поки зможе. Відвідування подібних зустрічей, особливо якщо в них не бере участі Росія, дуже добре вписується у цю стратегію. Це робить гарні заголовки для усіх тих, хто все ще вірить, доволі наївно, з моєї точки зору, що Китай може змінити ситуацію”, – сказала CNN Алісія Бачульська, наукова співробітниця Європейської ради з міжнародних відносин.

В цілому, участь китайського делегата в мирному саміті в Саудівській Аравії дала привід сподіватися, що Пекін став критичніше ставитися до Путіна…

Варто розуміти, що війна Росії проти України стосується насамперед інтересів європейської безпеки. Тож відсутність врегулювання ситуації, начебто, головним чином пов’язана з активною участю США та Європи. Таку думку висловив китайський посол у Німеччині Ву Кен в інтерв’ю Berliner Zeitung.

«Якщо вони (США та Європа – ред.) не перестануть брати активну участь, то кризі найближчим часом не буде кінця, незалежно від того, як діятиме Китай», – заявив дипломат.

Китайського посла запитали, чи не міг би лідер КНР переконати Володимира Путіна першим піти назустріч західним країнам щодо України. На що посол прямої відповіді не дав.

«Відносини між Росією та Китаєм – це добросусідські відносини. Ми закликаємо всіх гравців шукати переговорів і повернути Росію та Україну за стіл переговорів. Пекін має хороші канали зв’язку як із Москвою, так і з Києвом. Мало хто у світі підтримує зв’язок з обома сторонами одночасно. Президент Сі кілька разів спілкувався з президентом Путіним і телефонував президенту Зеленському», –сказав Ву Кен.

Також він зазначив, що Китай направив спеціального посланника до Саудівської Аравії також на знак того, що вони серйозно ставимося до їхньої ролі у встановленні миру та сприянні переговорам