Бунт засновника ПВК “Вагнер” виник внаслідок внутрішнього конфлікту і не ставив за мету повалення режиму. Навпаки, Пригожин намагався привернути увагу Путіна безпосередньо до проблем на фронті. І, здається, йому це вдалось. Таку думку в ефірі телеканалу FREEДОМ висловив політтехнолог Аббас Галлямов.
“Пригожин — не ворог системи, він змушений був діяти так, ніби він їй ворог, тому що система була неадекватна і не реагувала на сигнали зсередини. Пригожин відчуває, що поразка наближається, що скоро вони програють і все закінчиться крахом режиму, і він цього не хоче, намагається достукатися зсередини до Путіна, але не може. Він намагається якось вплинути, робить один крок, дивиться на реакцію системи, бачить, що вона неадекватна і не влаштовує його, і робить наступний крок. Так, слово за слово, і вийшов ось цей путч, але без мети скинути Путіна”, — каже він.
Галлямов зазначив, що усунення президента внаслідок бунту могло остаточно дестабілізувати ситуацію всередині Росії.
І додав, що Пригожин, мабуть, раціонально оцінював свої можливості й розумів, що утримати владу буде неможливо.
“Він, як учасник системи, зацікавлений у її збереженні. Зрозумійте, він не намагається її зруйнувати, він просто намагається зробити її більш адекватною. Хоче, щоб система мобілізувалася і здригнулася, припинила плисти за течією, а взяла свою долю у власні руки, виграла війну і, відповідно, вижила”, — пояснює політтехнолог.
З огляду на таку мотивацію, зустріч Пригожина з Путіним є природною, каже Галлямов.
“Якби Пригожин мав можливість щодня ходити до Путіна і розповідати про наявні проблеми, і тут же ці проблеми знімати, він би так і воював. Це [бунт Пригожина] — тест на адекватність для Путіна: прозрів він, чи залишився неадекватним. Якщо переговори пройшли успішно, і Путін виявився достатньою мірою адекватним, можливо, ми побачимо “Вагнер” на фронті, звісно, це не змінить ситуацію, але Путін у цьому зацікавлений”, — підсумував Аббас Галлямов.
Рішення Путіна не розправлятися з ПВК “Вагнер” і не переслідувати учасників заколоту ставить його самого і його підлеглих у “незручне становище”.
За даними ISW, ПВК “Вагнер” все ще вербує нових членів у Росії, в той час як Міністерство оборони Росії проводить конкурентну кампанію з вербування бійців “групи Вагнера” для підписання контрактів з МО РФ.
“Рішення Путіна не розпускати ПВК “Вагнер” — раніше найбільш боєздатну силу Росії — ускладнює для Путіна та інших російських силових гравців розуміння того, як взаємодіяти з ПВК “Вагнер”, його лідерами і бійцями”, — йдеться в аналітичному звіті.
Як відзначили аналітики, 9 липня невідомі виклали в мережу зображення документа, схожого на статут ПВК “Вагнер”.
Можливо, мета цього — представити ПВК “Вагнер” як професійну організацію, припускають в ISW. Документ, датований 1 травня 2014 року, зобов’язує фінансиста ПВК “Вагнер” Євгена Пригожина і командира “вагнерівців” Дмитра Уткіна дотримуватися низки правил щодо участі їхньої нової приватної військової компанії у бойових діях на сході України.
Невідомо, хто і чому здійснив витік цього документу, наголошують аналітики. Російські правоохоронні органи, які провели обшук у будинку Пригожина, і пропригожинські дячі, ймовірно, мали доступ до документа. Витік може бути частиною зусиль, спрямованих на реабілітацію іміджу ПВК “Вагнер” після заколоту Пригожина 24 червня. У документі підтверджується, що основоположними принципами “вагнерівців” є “боротьба з російською війною в Україні та вірне служіння російському президенту”.
“Залишається незрозумілим, кому вигідний витік ймовірного установчого документа ПВК “Вагнер”, оскільки цей документ робить “групу Вагнера” професійною і привабливою у порівнянні з регулярними російськими збройними силами”, — відзначається в аналітичному звіті.