З 1 грудня НЕК "Укренерго" ввела аварійні відключення електрики майже по всій території країни. Такі заходи офіційно пояснювалися дисбалансом між споживанням і виробництвом електроенергії, який виник через аварійного відключення одного з енергоблоків Запорізької АЕС. Споживачів же просили з розумінням поставитися до ситуації, економити і навіть працювати вночі.
Проте, реакція українців на такі дії прогнозована – суспільне невдоволення зростає з кожним днем. У той же час проблема не тільки в настроях, а й в серйозні збитки підприємств, масштаби яких можуть бути катастрофічними як для економіки, так і для країни в цілому.
Відключення електроенергії – не кращий варіант, але інакше не можна
Як вважає голова Комітету економістів України Андрій Новак, Україна сьогодні змушена застосовувати віялові відключення електроенергії.
"Теоретично країна сама може забезпечувати себе електроенергією, але є кілька проблем. Перша – це криза платежів за електроенергію, яка виникла за рахунок різкого падіння доходів населення. Інша – фізичне руйнування енергогенеруючих станцій на сході країни, в зоні АТО і в прилеглих районах. Тому це (відключення електроенергії. – Ред.) – вимушені заходи, іншого виходу немає. ", – сказав експерт.
Солідарний з колегою науковий консультант центру Разумкова Володимир Сіденко.
"Треба брати до уваги існуючий енергетичний баланс, який ми має на сьогодні, а він дуже складний з урахуванням декількох обставин – це і призупинення поставок вугілля з Росії, і втрата частини країни, з якої поставлявся основний обсяг енергоносіїв. Тому треба з розумінням ставитися до таким тимчасовим заходам з економії енергоресурсів ", – поділився думкою фахівець, при цьому додавши, що вони, звичайно ж, не можуть вважатися нормою, оскільки, безумовно, завдають шкоди промисловості та економіці в цілому.
"Я не можу назвати якусь конкретну величину цих збитків, тому що я не бачу картини розподілу цих відключень. Ні графіків, а без них всі оцінки – це як ворожіння на кавовій гущі. Але те, що зважаючи таких заходів країна зазнає збитків у економічному плані, – це безсумнівно ", – упевнений експерт.
Причина катастрофи в енергетиці – помилки влади
На думку екс-міністра економіки України Віктора Суслова, сьогоднішній стан сфери енергетики в країні катастрофічний.
"За останніми даними, за жовтень поточного року порівняно з жовтнем минулого в Україні виробництво електроенергії зменшилось на 17%. Причин цьому декілька – це і зупинка деяких електростанцій через війну на Донбасі, і зменшення видобутку вугілля на 60%, через чого зараз страждає вся наша теплова енергетика, яка виробляє 40% електроенергії в країні. Це катастрофа, ніколи такого не було! Але тут є і суб'єктивний фактор – велика недоробка уряду (уже минулого), тому що треба було все своєчасно оцінювати і бути готовими до того , що можуть бути перебої з поставками енергоносіїв зі сходу. Експеримент із закупівлею вугілля з ПАР наочно показав, що уряд не був готовий до такого розвитку подій. У результаті – величезний дефіцит вугілля на ТЕС. Тепер ми бачимо введення віялових відключень електроенергії. Звичайно, це всі катастрофічно для економіки ", – поділився експерт.
Але й не застосовувати черговості вимкнення електроенергії для споживачів вже не можна, вважає Віктор Суслов.
"Зараз, коли складається тотальний брак енергії, без цих заходів вже не можна обійтися. Якщо не відключати, то автоматика сама відключиться, від перевантаження. Гірше інше – тільки початок зими, а запасів вугілля в країні вже немає (на багатьох ТЕС кажуть, що залишилося на кілька днів або на тиждень), і ймовірно генерація енергії буде падати, що звичайно ж буде вкрай згубно для економіки ", – спрогнозував експерт.
На думку економіста, ситуація ускладнюється ще й газовими проблемами.
"Газа не вистачає, опалення слабке, багато людей включають обігрівальні прилади, зростає споживання електроенергії, якої і так не вистачає. Тобто, почався системну кризу, дуже небезпечний по всіх своїми наслідками", – підкреслив Віктор Суслов, додавши, що все дуже погано і з фінансової точки зору
"Неофіційно говорять про те, що постачання вугілля з Росії гальмуються через його неоплати України. Але грошей в країні немає. Хоча, мені здається, що затвердження такої кандидатури на пост міністра фінансів, як Наталя Яресько, призведе до того, що грошей в борг нам давати будуть більше, ніж раніше. Тоді, може, вирішуватися і енергетичні проблеми теж ", – обнадіяв він.
Без паніки. Чекаємо запуску енергоблоків і вимикаємо лампочки
А от експерт агентства ПП "Консалтинг" Павло Мельник не бачить катастрофічності ситуації.
"Так, є неприємні моменти. Але більш конкретно все проясниться, коли знову запустяться всі енергоблоки. Адже на ремонті зараз не тільки блок Запорізької АЕС. Ще кілька енергоблоків інших АЕС знаходяться на плановому ремонті. Є ще й ТЕС. Так, в країні зараз дефіцит вугілля, це всі розуміють. Але такі станції (ТЕС. – Ред.) адже можуть працювати ще й на мазуті, і на газі одночасно. Питання з газом зараз вирішується. Тому якщо ТЕС перейдуть на газ, то якось все вирівняється ".
Разом з тим, на думку фахівця, найголовніший момент полягає в іншому.
"Якщо зараз вся країна візьметься за голову, викрутять всі свої лампочки розжарювання, які споживають багато, і вкрутити економні, які реально споживають в 4 рази менше, то відразу на освітлення приміщень можна зняти четверту частину енергії. У масштабах країни – це кілька відсотків усього енергоспоживання. Плюс якщо ще й вимикати за собою світло, то кожна людина сьогодні може внести свій внесок в енергобезпеку країни ", – підсумував Павло Мельник.
Розділяє таку точку зору і координатор кампанії "Форуму порятунку Києва" Віталій Черняховський.
"При бажанні проблему в енергетичних системах можна вирішити. Як мінімум, відключити всі рекламні вивіски по місту (Києву – Ред.), Які горять цілодобово. Відключити ларьки, незаконно підключені до електромережі. У Києві 80 тисяч незаконних ларьків, і всі вони безкоштовно споживають електроенергію. Влада хоч палець об палець вдарили, щоб це припинити? ", – дивується експерт.
Також, на його думку, слід переглянути питання роботи підприємств торгівлі в нічний час.
"Який сенс у цілодобової торгівлі? Щоб витрачати електроенергію? Якщо людина не купив продукти до 23 годин, до ранку він не помре", – упевнений Віталій Черняховський.
"Звичайно, проблема ще в дірявому бюджеті і в розкраданні. Але відключення електроенергії в столиці – це ознака цілковитої деградації влади", – резюмував фахівець.
А чи були відключення?
Олександр Нарбут, президент Київського інституту енергетичних досліджень, вважає, що про віялові відключення зараз мова взагалі не йде.
"Є аварійні відключення. У разі віялових відключень використовується спеціальна програма, яка дозволяє знижувати навантаження в плановому порядку. Зараз же система спрацьовує автоматично. Це аварійні відключення, які відбуваються у випадку, якщо потужність, що подається в мережу, не відповідає потужності споживання", – пояснив він.
На його думку, це пов'язано з браком генерації електроенергії.
"Вирішити проблему можна шляхом збільшення обсягу запасів і введення в дію всіх знаходяться на так званих ремонтах енергоблоків. Адже зараз ряд блоків знаходиться на" ремонті ", тому що їх просто нема чим загрожують. Тому потрібні антикризові рішення як на рівні міністерства енергетики, так і на рівні міністерства фінансів ", – заявив фахівець.
Щоб збалансувати систему, ми повинні купувати електроенергію, якщо ми не хочемо, щоб аварійні відключення набували все більш масовий характер" – сказав на завершення експерт.
за матеріалами: Обозреватель