Україна заповнила опитувальник щодо вступу до ЄС, який напередодні вручила голова Єврокомісії Урсула фон дер Ляєн.
Про це інформує заступник голови Офісу президента Ігор Жовква.
«Можу констатувати, що документ з української сторони заповнений», – повідомив Жовква в ефірі загальнонаціонального телемарафону в неділю.
За його словами, після отримання заповненого опитувальника Єврокомісія готуватиме рекомендацію щодо виконання Україною копенгагенських критеріїв вступу до ЄС. Україна, своєю чергою, сподівається на набуття статусу країни-кандидата на вступ до ЄС вже в червні поточного року, сказав Жовква.
«Чекаємо, що рекомендація буде позитивною, а далі м’яч буде на стороні держав-членів ЄС. У червні відбудеться засідання Європейської ради, де ми очікуємо надання Україні статусу країни-кандидата на членство в ЄС… Далі маємо розпочатися переговори про вступ. І, коли ми такі переговори проведемо, можна вже говорити про повноцінне членство України в ЄС», – сказав Жовква.
Він зазначив, що Україна очікує на прискорену процедуру вступу в ЄС, бо не може дозволити собі 10-20 років переговорів. Варте уваги те, що раніше найшвидша відповідь на подібну анкету, заповнену країною, займала 8-12 місяців. Наразі реакція Євросоюзу на заповнення опитувальника поділена на дві частини: висновок Єврокомісії та подальші заяви країн-членів ЄС.
Напередодні посол Європейського Союзу в Україні Матті Маасікас заявляв, що Україна має шанс отримати позитивну відповідь на прохання про надання статусу кандидата в члени ЄС вже у червні.
«Зараз ми говоримо навіть про тижні, а не місяці. Думаю, країни-члени висловлять свої пропозиції у червні та буде визнано відповідність України Копенгагенським критеріям (критерії вступу до ЄС, прийняті 1993 року – ред.)», – сказав Маасікас, відповідаючи на запитання, коли може бути прийняте рішення після заповнення Україною опитувальника, який передала Єврокомісія.
Маасікас також нагадав, що «жоден з кроків, пов’язаних з розширенням (ЄС – ред.), не є легким чи швидким». При цьому «левову частку законодавства ЄС» становлять питання, пов’язані з «внутрішнім ринком та його вимогами». Також віцепрем’єрка з питань європейської та євроатлантичної інтеграції Ольга Стефанишина заявляла, про можливість надання Україні статусу кандидата в члени ЄС у червні цього року.
«Ми вже провели велику підготовчу роботу, тому ми готові рухатися швидко. Очікуємо на отримання статусу кандидата в червні», — написала вона.
За словами Стефанішиної, це «частина нашого відновлення та перемоги над російським агресором, який хоче переламати демократичний курс України».