Згідно із законодавством України, спадкуванням вважається перехід прав від померлого до інших осіб. Є два види спадкування: за заповітом і за законом. В яких випадках людина може бути позбавлена права на спадщину, передає Корупція.Інфо

СПАДОК ЗА ЗАПОВІТОМ

Спадкоємці.  Заповідач може призначити своїми спадкоємцями будь-яку фізичну або юридичну особу, незалежно від наявності сімейних чи родинних зв’язків. Також заповідач має право «викреслити» з заповіту будь-якого із спадкоємців без зазначення причини, за винятком осіб, які мають беззастережне право на частку у спадщині. Згідно зі статтею 1241 ЦКУ, до таких осіб належать:

Популярне: Скандал у Верховній Раді: Луценко заявила, що Україна повинна визнати Путіна легітимним президентом

– малолітні, неповнолітні, повнолітні непрацездатні діти спадкодавця;

– непрацездатна вдова (вдівець) спадкодавця;

– непрацездатні батьки спадкодавця.

ПРАВИЛА ОФОРМЛЕННЯ ЗАПОВІТУ:

Заповіт повинен бути укладений у письмовій формі, а також містити інформацію про місце і час його складання і особистий підпис заповідача.

Документ повинен бути завірений нотаріусом.

Зареєстрованому заповіту привласнюють обліковий запис у Спадковому реєстрі.

Заповідач має право скасувати заповіт, скласти новий або внести зміни в існуючий. Кожну зміну в заповіті треба реєструвати у нотаріуса.

Заповіт може бути складено щодо усієї спадщини або її частини. Частина спадщини, що не зазначена в заповіті, успадковується спадкоємцями на загальних підставах.

ПРИЧИНИ ДЛЯ ПОЗБАВЛЕННЯ ПРАВА СПАДКУВАННЯ

У статті 1224 ЦКУ зазначено випадки, коли спадкоємці можуть бути позбавлені права спадкування:

1. Особи, які навмисне позбавили життя заповідача або іншого спадкоємця, позбавляються права на спадок.Також успадковувати не можуть люди, які вчиняли замах на життя спадкодавця. Однак це правило не набирає чинності, якщо заповідач знав про вчинення замаху на своє життя, проте згадав тих, що вчиняли замах, в заповіті.

2. В право спадщини не можуть вступати люди, які заважали заповідачу скласти або змінити заповіт для збереження своїх прав на спадкування.

3. Без заповіту майно померлого не мають права спадкувати люди, які недостатньо дбали про спадкодавця,коли той знаходився в безпорадному стані через хворобу або старість, якщо суд довів це.

4. Вдова (вдівець) не можуть вступити у спадок, якщо суд визнав шлюб з померлим недійсним. Якщо в суді буде доведено, що чоловік або жінка, який(а) залишився і претендує на спадщину, не знав(ла) про перешкоди для укладення шлюбу – він(вона) може претендувати на частку майна, нажиту в шлюбі.

5. У спадкування після дитини не можуть вступити батьки, якщо вони були позбавлені батьківських прав.

Недійсним заповітом вважається документ, який складено з порушенням вимог щодо його форми. Також недійсним вважається заповіт, який не було зареєстровано у нотаріуса.

Крім того, заповіт може бути визнано недійсним, якщо в суді буде доведено, що його було складено, наприклад, під примусом і він не відповідав волі покійного.

Позбавлення спадщини з волі спадкодавця

У статті 1 233 Цивільного кодексу України (ЦКУ) зазначено, що спадкодавець в заповіті висловлює волю на випадок смерті і розподіляє майно і права між спадкоємцями. Щоб заповіт набрав законної сили при відкритті спадщини – автор реєструє документ нотаріально. Зареєстровані заповіти отримують обліковий запис в Спадковому реєстрі. Спадкодавець вправі змінювати зміст заповіту, кожну зміну в тексті треба реєструвати у нотаріуса.

Законодавці визначили принципи складання і зміни заповітів в статті 1235 ЦКУ.

1. Автор заповіту призначає будь-яку кількість спадкоємців незалежно від родинних зв’язків і цивільних відносин.

2. Спадкодавець може не вказати причини і викреслити зі списків спадкоємців будь-яку людину.

3. Зміни в тексті заповіту не позбавляють права спадкування людей, які мають право на частку у спадщині.

4. Право успадкування людини, позбавленої спадщини за волею заповідача, втрачається, якщо ця людина померла до відкриття спадщини. Діти померлого спадкоємця отримують право успадковувати на загальних підставах.

Також варто звертати увагу на терміни та правильність оформлення всіх потрібних документів, аби не залишитись без спадку, який по закону належить Вам.