Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба закликав уряд Німеччини розширити постачання Києву артилерійських боєприпасів, нестача яких є першочерговою потребою для боротьби з російськими окупантами.

В інтерв’ю газеті Bild am Sonntag він зазначив, що під час Мюнхенської безпекової конференції німецькі виробники зброї підтвердили готовність налагодити поставки, але потребують узгодження контрактів урядом.

«Я думаю, що Німеччина дійсно могла б більше допомогти боєприпасами. … Ми сіли з українськими представниками та німецькою збройною промисловістю і німецька промисловість у моїй присутності вимагала від німецького уряду одного: підписаних контрактів. Отже, проблема в уряді», – зазначив міністр.

Водночас Кулеба зазначив, що спокійно ставиться до поставки винищувачів, оскільки вважає, що найближчим часом цього не відбудеться.

«Це дуже складне завдання з логістики та технічної точки зору. Тому ми радимо вже зараз розпочати підготовку українських пілотів на західних літаках, щоб, коли буде прийнято рішення про надання літаків, ми не витрачали час чи багато місяців на навчання», – зазначив він.

Також, як зазначив Кулеба, Україна пропонувала Європейському Союзу в рамках G7 ввести суворі санкції проти російських компаній, які беруть участь у виробництві безпілотників і ракет. Однак країни ЄС реалізували лише малу частину можливих обмежень.

Він заявив: “Ми можемо зупинити виробництво ракет і безпілотників в Росії, ввівши нові і жорсткі санкції проти цієї галузі, і ми зробили відповідну пропозицію Європейському Союзу в рамках G7. Я особисто надіслав список компаній, які безпосередньо беруть участь у виробництві ракет. На жаль, ми не бачимо, що ці компанії піддаються достатнім санкціям”.

Кулеба заявив, що певні обмеження увійшли до десятого пакету санкцій, але це лише мала частка. За словами міністра закордонних справ, “набагато більше можна було б зробити, і набагато більше повинно бути зроблено”.

Відповідаючи на запитання про ситуацію навколо Бахмута, глава МЗС послався на висновок і військових, і політиків, які «одностайні» в думці продовжувати оборону міста, адже ситуація буде повторюватися в кожному наступному населеному пункті, якщо відступити. Чим більше шансів не віддати в руки ворога Бахмут, тим більше шансів того, що будь-яке наступне місто не спіткає та ж доля, пояснив Кулеба.

На прохання прокоментувати спекуляції навколо того, що за атакою на газопровід Nord Stream стоїть Київ, він запевнив: «Я стверджую, що за цим не стоїть український уряд… Це не була дія, скерована владою». Очільник МЗС ще не мав нагоди обговорити це питання з представниками уряду ФРН, але «з нетерпінням чекає обговорення цього, а також інших питань» з німецькою колегою Анналеною Бербок.

У лютому, нагадаємо, міністр оборони Німеччини Борис Пісторіус виключив постачання німецьких винищувачів в Україну, але заявив, що це питання може обговорюватися через кілька місяців. Лідер найбільшого опозиційного Християнсько-демократичного союзу Фрідріх Мерц також вважає можливим, що Німеччина поставить Україні винищувачі.

Серед західних винищувачів, як відомо, Україна найбільш орієнтується на F-16.

Після тривалих і зрештою успішних переговорів щодо танків новим ключовим етапом у наданні допомоги Україні західними союзниками має стати постачання авіації.

Авіація потрібна Києву не тільки для захисту від російських літаків – винищувачі та штурмовики зможуть збивати ракети та дрони, які виснажують запаси українських ППО. Вони також підтримуватимуть наступ, який може початися навесні.

Як і у випадку з важкою технікою, щодо літаків існує дві основні опції: передача машин радянських часів та постачання більш сучасних західних зразків.

Низка країн вже готова віддати Україні свої винищувачі, але знову є опір Німеччини.