Норвегія передала Україні 22 самохідні артилерійські установки, класу самохідних гаубиць М109, а також боєприпаси та запасні частини до них.

Крім того, Норвегія сприяла тому, щоб українські військові мали відповідні навички керування цією зброєю. Це навчання проходило в Німеччині.

Про це повідомляє пресслужба Міноборони Норвегії.

За словами міністра оборони Норвегії Бьорна Арільда Грама, українські сили залежать від підтримки Заходу, зокрема військової техніки та зброї, аби протистояти російським атакам.

“Україна звернулася з проханням про підтримку такого роду озброєнь. Розвиток війни в Україні вказує на те, що зараз необхідно надавати більш важку техніку та системи озброєння”, – каже Бьорн Арільд Грам.

Міністр зазначив, що Збройні сили Норвегії нещодавно замінили артилерійські гармати M109 на нову артилерію з Південної Кореї, однак M109 все ще є на складах.

“22 з них були передані разом із супутнім обладнанням, запчастинами та боєприпасами. Це вагомий внесок, який так потрібен Україні”, – каже Грам.

У Міноборони Норвегії зазначають, що в майбутньому, найімовірніше, не вся військова підтримка України з боку Осло буде розголошуватися.

Додамо, що 20 квітня 2022 року керівник Офісу президента України Андрій Єрмак повідомив про те, що Норвегія направить Україні переносні зенітно-ракетні комплекси Mistral . Вони були виготовлені у Франції в 90-х роках. Норвегія передала ЗСУ ті комплекси, які вже були зняті з озброєння її ВМС. В Україні їх використовують як ППО для знищення крилатих ракет, які мають схожі характеристики з протикорабельними ракетами. Також їх можна використовувати для ураження літаків і вертольотів на малій висоті.

Раніше Норвегія запровадила морську та транспортну блокаду Росії.

Відтепер російські кораблі не можуть заходити у норвезькі порти. Також ця країна заборонила в’їзд на свою територію вантажівкам із Росії та Білорусі.

Про це повідомило міністерство закордонних справ Норвегії, пише Reuters.

Влада цієї країни зробила два винятки для російських суден та дозволила їм користуватись своїми портами:

для російських рибальських суден, які часто вивантажують свій улов на півночі Норвегії.

для суден у зоні норвезького арктичного архіпелагу Шпіцберген відповідно до договору 1920-х років, яким надається розширений доступ до цього регіону.

Нагадаємо, тепер, щоб обійти санкції, російські танкери у своїх маршрутах ставлять позначку “пункт призначення невідомий”, аби фінансовим розвідкам було складніше відстежити, хто ж продовжує купувати російську нафту.