Не дивлячись на той факт, що влітку 2021 здавалось, що Москва не хоче налаштовувати контакти з Україною, в Кремлі ніколи прямо не казали, що там зустрічі не хочуть.
Позиція Росії раптом змінилася після візиту Володимира Зеленського до Вашингтону. Це прокоментував 24 каналу директор Центру політичних досліджень “Пента” Володимир Фесенко.
За словами Фесенка, після зустрічі очільника США Джо Байдена та президента України Володимира Зеленського прессекретар президента РФ Дмитро Пєсков і інші джерела почали заявляти, що зустріч можлива, але Росія не буде обговорювати Крим.
Це швидше такий пропагандистський хід. Вони таким чином, мені здається, хочуть певною мірою принизити ініціативу Кримської платформи, принизити активність Києва щодо кримської теми, – пояснив Фесенко.
За його словами, зараз відбуватиметься обмін публічними заявами між Києвом та Москвою про порядок денний цієї зустрічі, про те, на що вона має бути спрямована, які проблеми мають бути вирішені. Однак не варто стверджувати, що Кремль не піде на цю зустріч.
Будемо реалістами, Росія точно не буде домовлятися по Криму. Вона цю тему вже 7 років відмовляється обговорювати взагалі. Зеленський підійматиме це питання, а Росія буде відмовлятися, – додав експерт.
Фесенко каже, що українська сторона першочергово буде говорити про припинення вогню на Донбасі та про відновлення переговорів у нормандському форматі. Москва, впевнений він, хоче обговорювати покращення відносин з Україною, але на своїх умовах.
Але треба розуміти, що ніякого покращення не буде, поки триває війна на Донбасі. Головна передумова хоча б зниження напруги у двосторонніх стосунках – це припинення вогню, – заявив аналітик.
На думку експерта, немає гарантії, що вдасться про це домовитися, однак, якщо є шанс, то треба ним скористатися.
Своєю чергою ексміністр закордонних справ Павло Клімкін каже, що президент Росії Володимир Путін не піде на зустріч з президентом України Володимиром Зеленським, якщо за це він нічого не отримає. Російському очільнику, впевнений експерт, навпаки потрібна консолідація після виборів у Держдуму. І він буде послідовно переслідувати цю лінію.
За його словами, є питання, які можна обговорювати лише з президентом Росії. І йдеться не тільки про окупацію Криму та Донбасу, де “Путін намагатиметься грати і говорити, що він все готовий обговорювати лише у Нормандському форматі, а про Крим не готовий говорити взагалі”.
Це питання, наприклад, постачання туркменського газу, що можливо тільки через території Росії, й це фактично буде російський газ. Це можуть бути й інші економічні теми, уточнив Клімкін.
Насправді, я не бачу на сьогодні жодного бажання і готовності з боку Путіна йти хоча б на компроміс у питаннях безпеки. Він буде грати далі й підвищувати ставки, оточувати нас, в тому числі й з території Білорусі. Але питання, які стосуються газу та енергоносіїв – так, вони можуть лунати, – зазначив Клімкін.
Виконавчий директор Восток SOS, учасник Міжнародної моніторингової місії (Україна) Костянтин Рєуцький каже, що Росія використовує мінські угоди і мінський процес для тиску на політичне керівництво України та керівництво країн-партнерів України.
Росія намагається дискредитувати Україну в очах її партнерів, доводячи нібито її “недоговороспроможність”. Звісно, таким чином створює і проблеми в середині українського суспільства, працює на розкол українського суспільства, – зазначив він.