Представники українського та міжнародного суспільства активно обговорюють провокаційну поведінку російських військовослужбовців в акваторії Чорного моря щодо британського есмінця Defender. “Коментарі” попросили експертів пояснити, до чого можуть призвести подібні “попереджувальні постріли” і чи дійсно відбулося таке зіткнення.
На думку політичного оглядача Павла Нусса, через цей інцидент з “попереджувальним вогнем” у бік британського військового корабля поблизу Криму світ цілком може опинитися на порозі глобального конфлікту.
“Російські військовослужбовці мотивували свої дії тим, що есмінець потрапив у “територіальні води Росії”, які вона анексувала в України. Тобто, російськими терористичними військами Путіна було скоєно замах на НАТО. І Росія поводиться настільки нахабно, що вирішила “викликати на килим” в Міноборони РФ військового аташе Великобританії”, — ділиться своїм обуренням експерт.
Те, що відбулося в Чорному морі, політолог Віктор Бобиренко вважає однозначною провокацією з боку Росії перед навчаннями Sea Breathe.
“По-перше, це було зроблено для зовнішнього застосування — щоб зробити новий скандал. Покричати там по всіх кутках, що британці та американці з’явилися на кордонах Росії, але ж вона себе тільки захищає, перебуваючи “у вічній глухій обороні”. По-друге, великий розрахунок є і на внутрішнього російського споживача. Влада поширюватиме меседжі по типу “британці зайшли спеціально, бо хочуть Русь-матінку пограбувати”, — говорить політичний експерт.
На думку Віктора Бобиренка, всередині країни цей інцидент хочуть використовувати, щоб повернути в потрібне річище погляди тих, хто може сумніватися в правильності дій Росії. На тих, хто сумнівається, ймовірно, вплинув саміт Байден-Путін і загалом агресивна геополітика країни, вважає політолог.
“Головне, що буде прагнути зробити Росія, це показати своїм, якомусь середньостатистичному “дяді Вані із Рязані”, що ворог не дрімає, що на Росію знову намагаються заявити свої права, але ось, наш героїчний флот завжди пильнує. Це вийде досить актуально, адже тільки на днях відзначили 80-річчя з нападу Німеччини на Радянський Союз у Другу світову”, — пояснює Бобиренко.
При цьому експерт підкреслює, що всі заяви російських військових про есмінець Британії — чистої води провокація.
“Росіяни просто знали, що корабель десь там є, на пеленгаторі видніється. У ніякі територіальні води РФ ніякий есмінець, зрозуміло, не входив — до того ж, згідно із міжнародним правом, усі ці води є територією України. Росіяни використовували проходження корабля у своїх цілях: скинули десь там дві бомби, щоб зафіксувати сам факт застосування зброї, і заявили, що це було “недалеко” від корабля. Британці їх навіть не помітили! Бо “недалеко” на морі — поняття відносне. А у випадку Росії — і зовсім все відносно, крім провокаційних намірів”, — резюмує Віктор Бобиренко.
Відзначимо, що Велика Британія заявила, що їй ніхто “не буде заважати” плавати у водах біля окупованого Криму після інциденту з британським есмінцем та російськими кораблями поблизу Севастополя.
Як повідомляє “Європейська правда”, про це заявив міністр оборони Бен Воллес у коментарі The Times.
“Королівський флот завжди буде дотримуватися міжнародного морського права і йому ніщо не буде перешкоджати у мирному проході”, – сказав Воллес.
В офісі прем’єра Британії заявили, що есмінець рухався “найбільш прямим і міжнародно визнаним шляхом” між Україною та Грузією. Британія не визнає російського суверенітету над Кримом, який, згідно з міжнародним правом, належить Україні.
Міністр охорони навколишнього середовища Джордж Юстіс заявив, що британські військові кораблі будуть готові знову плисти водами навколо Криму: “Ми ніколи не приймали анексію Криму, це були українські територіальні води”.
Тобіас Елвуд, голова комітету парламенту з питань оборони, у четвер сказав, що для Британії дуже важливо захищати міжнародні води, але додав, що “ми повинні визнати, що це небезпечна гра”.
Видання із посиланням на джерело в Міноборони Британії зазначає, що постріли, про які повідомляли росіяни, відбулися “за три милі від HMS Defender. Все, що було випущено, не було спрямоване в наш корабель. Ми були в українських водах, що нам дозволено”.