1 жовтня починається призов до української армії і триватиме він до 31 грудня.
Осінній призов почнеться вже у вівторок 1 жовтня. Усі чоловіки призовного віку, окрім тих, що мають повне звільнення від служби, мають прийти до військкомату та або відправитися до армії, або підтвердити свою неспроможність служити.
Кому прийдуть повістки?
Чоловікам 20-27 років, які не мають права на відстрочку, без судимості та проблем зі здоров’ям.
Раніше до армії брали і 18-річних, однак з 2015 року призовний вік був збільшений.
До слова, юнаки 18-19 років можуть пройти службу в армії на добровільній основі, оформивши контракт.
Скількох українців цієї осені заберуть до війська?
Сплановано призвати на службу 15 200 юнаків. До прикладу, навесні цьогоріч призовників було на три з половиною тисячі більше – 18 752 громадяни України.
Розподіл призовників між відомствами відбудеться так:
— до Збройних Сил України — 9 000 осіб;
— до Національної гвардії України — 4 400 осіб;
— до Державної спеціальної служби транспорту — 800 осіб;
— до Державної прикордонної служби — 1 000 осіб.
Скільки грошей отримуватиме призовник?
На одного виділять 4 406 грн, що на 471 гривню більше, ніж було передбачено навесні. З них 3 842 гривень – для виплати допомоги призовнику. Ще 564 гривні передбачені на підготовку та проведення призову.
Скільки служитимуть юнаки?
Термін строкової служби у війську для призовників, які не мають вищої освіти, становить 18 місяців, для призовників зі ступенем спеціаліста або магістра – 12 місяців.
У Міністерстві оборони вкотре нагадують, що військовослужбовців-строковиків до виконання бойових завдань у районі проведення ООС не залучають.
Що робити, якщо принесли повістку?
Згідно з українським законодавством, призовники, які отримали повістку з військкомату, зобов’язані прибути до призовної дільниці в термін, вказаний у повістці. Отже, як тільки в країні оголошено про початок нового призову в армію, військовозобов’язаним громадянам дається 10 днів на явку у військовий комісаріат.
Поважними причинами неявки до військкомату можуть вважатися тільки форс-мажорні ситуації: стихійне лихо, хвороба призовника, смерть близького родича (батьків, дружини, дитини, рідних брата, сестри, дідуся, бабусі) або близького родича дружини. Будь-які інші причини не є достатньо вагомими і можуть бути прирівняні до ухилення від армії.
А якщо повістка не прийшла?
У разі неотримання повісток хлопці призовного віку, які не мають відстрочки чи права на звільнення від служби, мають самостійно прийти у військкомат для уточнення облікових даних та проходження медогляду. При цьому зазначено, що неотримання повістки з будь-яких причин не є підставою для ігнорування призову.
Задля вирішення проблемних питань та координації створені Call-центри. Звернувшись за номером 0 800 50 04 42, кожен зможе отримати відповіді на найбільш поширені запитання.
Хто має право на відстрочку або звільнення від служби в армії?
Передбачено досить великий перелік громадян, які можуть отримати відстрочку від армії або взагалі не підлягають військовому призову. Так, потрапити під відстрочку можуть:
— призовники, у яких є дитина віком до трьох років
— чоловіки, які мають двох і більше дітей або вагітну дружину
— громадяни, у яких є непрацездатні батьки (самотня мати/батько)
— студенти денних відділень ПТУ, ВНЗ і духовних семінарій
— призовники, які є єдиними годувальниками в сім’ї
— священнослужителі, поліцейські, деякі педагоги і лікарі
Повне звільнення від служби в армії можуть отримати громадяни України:
— визнані за станом здоров’я непридатними до військової служби
— досягли 27-річного віку (на день відправлення на строкову службу)
— які до набуття громадянства України пройшли службу в інших державах
— виконали обов’язки служби у військовому резерві протягом строків 1 і 2 контрактів
— чоловіки, яким після закінчення вищих навчальних закладів присвоєно військові звання офіцерського (начальницького) складу
— засуджені за вчинення злочину до позбавлення волі, обмеження волі, зокрема зі звільненням від відбування покарання
— призовники, чиї близькі родичі загинули, померли або стали інвалідами під час проходження військової служби або зборів військовозобов’язаних.
Як отримати відстрочку або звільнення від армії за станом здоров’я?
Відстрочку і звільнення від служби оформлюють лише за рішенням районного військкомату після медогляду. Медогляд призовників проводиться для визначення стану їхнього здоров’я і ступеня придатності до військової служби.
Як правило, повне звільнення від загальної військової повинності мають молоді люди з явними важкими патологіями, наприклад, відсутність кінцівки, сліпота, глухота, розумова відсталість, шизофренія тощо. У більшості інших випадків мова йде не про списання призовника через непридатність до служби, а про необхідність у лікуванні, на підставі якого дається тимчасова відстрочка (на пів року або один рік) і потім проводиться повторна медкомісія.
Яка відповідальність за ухилення від призову в армію?
Є два види відповідальності за порушення законодавства про військову службу — адміністративна і кримінальна. Як адмінпокарання за неявку у військкомат застосовуються санкції:
— штраф від 85 до 119 гривень за перше порушення — штраф 170-255 гривень — за повторне.
Кримінальна відповідальність за ухилення від призову на строкову військову службу настає за статтею 335 КК України і передбачає обмеження волі до 3-х років. Слід зазначити, що в більшості випадків покарання за ст. 335 Кримінального кодексу є умовним.