Верховна Рада ухвалила в другому читанні і в цілому законопроект №8450 "Про інформацію для споживачів харчових продуктів". "За" проголосував 231 народний депутат при мінімально необхідних 226 голосах.
Новий закон покликаний захистити споживачів і налагодити систему маркування продуктів відповідно до норм ЄС.
Після набуття документом сили виробників зобов'яжуть робити написи на упаковках читабельними, заборонять їм приховувати інформацію про продукти іншою текстовою або графічною інформацією. Поки що українські виробники при нанесенні маркування на товар роблять так, що український текст дуже погано видно. Особливо часто так відбувається з продуктами, які йдуть на експорт.
Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
Покупцям в обов'язковому порядку надаватиметься інформація про харчові добавки та допоміжні речовини, які викликають алергічні реакції або непереносимість. Також обов'язковим буде зазначення на упаковці даних про те, чи розморожувався харчовий продукт. У меню кафе, ресторанів та інших закладів громадського харчування теж потрібно буде прописати алергени, які є в стравах.
Також вводяться такі вимоги:
- вимоги до позначення мінімального терміну придатності або дати "вжити до";
- регламентація обов'язків відповідальних операторів ринку;
- правила надання інформації про харчові продукти дистанційного продажу;
- вказівки країни або місця походження продукту, в разі необхідності;
- умови зберігання та використання.
А ось інформація про поживну цінність деяких продуктів стане необов'язковою. Ця норма поширюється на продукти, "які не піддавалися переробці або щодо яких інформація про поживну цінність не є визначальним фактором прийняття споживачами рішень про їх купівлю".
Якщо будуть порушені вимоги до маркування, юросіб збираються штрафувати в розмірі 15 мінімальних заробітних плат (МЗП, 3723 грн з 1 січня 2018 року) фізосіб-підприємців – у розмірі 10 МЗП.