Патріарх Варфоломій був готовий розпочати необхідні процедури, але не зробив цього.

Під час приїзду Вселенського патріарха Варфоломія в Україну в липні 2008 року мав розпочатися процес надання Українській церкві Томосу про автокефалію. Про це розповів в інтерв’ю Громадському екс-президент України Віктор Ющенко.

За його словами, на той момент уже існувала домовленість про підготовку "дорожної карти" з цього питання. 

Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання

"Процедурна частина, як вона в фіналі виглядала, виходила з того, що кожний владика Автокефальної церкви, Української православної церкви Київського патріархату, пише петицію на ім'я Константинопольського патріарха з приводу його підтримки і бажання утворення єдиної Української помісної церкви", — розповів Ющенко.

Однак у цей план втрутився зовнішній чинник – патріарх Московський Алексій II, який терміново і без запрошення прибув до Києва та зажадав зустрітися з патріархом Варфоломієм. Ющенко вважає, що в розмові між ієрархами і вирішилося на той час питання про Томос. "Базова домовленість, яка була досягнута — це те, що вони повертаються до церковного спілкування, і в межах цього церковного спілкування Російська церква підтримує ініціативу Константинопольского патріарха щодо скликання світового собору. В розмін на що? Можна я поставлю три крапки?", — сказав Ющенко.

Варто зазначити, що Об'єднавчий Собор для створення "української церкви" запланований на грудень 2018 року. Точну дату повідомлять 27-29 листопада.

Про це повідомив радник президента України, директор Національного інституту стратегічних досліджень Ростислав Павленко на своїй сторінці в Facebook.

"Тепер офіційно. Повідомлення з Фанара (кварталу в Стамбулі, де знаходиться Константинопольський патріархат – прим.ред.): Вселенський Патріархат підтверджує своє рішення надати Томос про автокефалію Православної церкви в Україні. Об'єднавчий Собор відбудеться в грудні 2018 року, точна дата буде названа в Під час засідання Святого і Священного Синоду Вселенського Патріархату 27-29 листопада цього року ", – написав він.