238598_1

Днями всі засоби масової інформації облетіла інформація про те, що президент Порошенко звільнив з посади голови СБУ Валентина Наливайченка.

Ця посада залишається вільною. Тимчасово обов’язки голови Служби безпеки виконує український військовий, генерал-полковник, Василь Грицак. Ми вирішили зібрати інформацію про виконувача обов’язків, який потенційно може зайняти вакантне місце голови Служби безпеки. 

Довідка

Народився 14 січня 1967 році в селі Буща Дубенського району на Рівненщині. У 1992 році закінчив історичний факультет Луцького державного педагогічного інституту.

Кар’єра

У 1990–1991 рр — водій господарського відділу УКДБ УРСР у Рівненській області.

У 1991–1999 рр — служба на оперативних і керівних посадах у відділі захисту національної державності УСБ в Рівненській області.

У 1999- 2000 рр — заступник начальника відділу Управління національної державності Департаменту захисту національної державності та боротьби з тероризмом.

У 2000 2004 рр — начальник відділу Управління національної державності Департаменту захисту національної державності та боротьби з тероризмом.

У 2004 – 2005 рр — заступник начальника Управління контррозвідувальних заходів по боротьбі з тероризмом Департаменту захисту національної державності та боротьби з тероризмом.

З 24 травня 2005 року до 28 грудня 2006 року був начальником Київського обласного управління СБУ.

З 28 грудня 2006 року до 11 квітня 2008 р. — начальник Київського міського управління СБУ.

З 11 квітня 2008 року до 4 червня 2009 р. — начальник Головного управління СБУ у м. Києві та Київській області.

З 4 червня 2009 року до 11 грудня 2009 р. — заступник Голови СБУ — начальник Головного управління боротьби зкорупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.

З 11 грудня 2009 року до 12 березня 2010 р. — перший заступник Голови СБУ — начальник Головного управління «К» по боротьбі з корупцією та організованою злочинністю Служби безпеки України.

З 7 липня 2014 року — перший заступник Голови Служби Безпеки України.

З 7 липня 2014 року — керівник Антитерористичного центру при Службі безпеки України.

18 червня 2015 року Петро Порошенко представив Василя Грицака колективу Служби Безпеки України як тимчасово виконуючого обов'язки керівника силового відомства.

Сім'я

Одружений. 

Нагороди та відзнаки

Нагороджений орденом «За заслуги» ІІІ ступеня (2002), орденом «За заслуги» ІІ ступеня (2007), орденом «За заслуги» І ступеня (2009), почесною грамотою Кабінету Міністрів України.

Відгуки у ЗМІ

На сторінках видання «Слово і Діло» політичний експерт, директор Українського інституту аналізу та менеджменту політики Руслан Бортник зазначає, що Василь Грицак – не найкраща кандидатура на посаду голови СБУ. «Він не є «збалансованим» кандидатом, адже квота глави СБУ належала партнерам «БПП» по парламентських змаганнях – «УДАРу».

І було б правильно, якби кандидатуру визначали саме «ударівці». Що стосується самого Василя Грицака, то він належить до когорти людей, наближених до Президента, які віддані Порошенкові і всіляко представляють його інтереси. Таке призначення може зруйнувати баланс всередині структури «БПП». Це з політичного боку. З точки зору соціальної престижності та корисності для суспільства, я також, на жаль, сумніваюся в доцільності цього кандидата», – зазначив експерт.

«Зрозуміло, що таке призначення, тільки посилить інтереси Президента, але воно не призведе до повного переформатування і реформування СБУ, яка, крім того, що реалізовує антикорупційну політику, ще й є ключовою службою з реалізації функцій АТО. Хотілося б бачити на цій посаді більш молоду і прогресивну людину, яка змогла б переформатувати СБУ на користь суспільству і громадянам, яка може спробувати поборотися з корупцією, тобто, зайнятись усім тим, що вимагає суспільство і вимагав Майдан», – підсумовує Бортник.

Підтримує думку Бортника й інший експерт, екс-заступник голови СБУ генерал-лейтенант Олександр Скіпальський. На його думку, можливе призначення на місце голови СБУ Василя Грицака є не найкращим рішенням.

 «Це не кращий варіант, тому що він сьогодні займається АТО, а там зараз безлад у боротьбі з корупцією. І з цього, і з іншого боку беруть хабарі, в одному місці ліквідовують доставку вантажів, в іншому місці спеціально її відкривають, щоб тіньовий бізнес працював. До того ж, його кар'єра, дії на посадах до цього, зв'язки не дають підстав назвати його державним діячем», – вважає Скіпальський.

Водночас парламентер Міжвідомчого центру з питань звільнення полонених і заручників при СБУ Юрій Тандіт вважає, що Василь Грицак – найкраща кандидатура на пост керівника СБУ.

«Василя Грицака я не раз бачив у зоні АТО. Він є авторитетною особою в СБУ, коли ми організовували першу операцію зі звільнення бійців, він сам очолив цю операцію, переодягнувся у військову форму і був присутній на звільненні… Тому мені здається, що, якщо Петро Порошенко буде приймати рішення про заміну голови СБУ, то кандидатура Грицака буде найкращою і найбільш вірогідною», – підкреслив в інтерв'ю одному з телеканалів Тандіт.

Чи не змінить Президент свого рішення, і хто ж зрештою очолить Службу безпеки України – стане відомо вже найближчим часом. Оскільки декілька партій уже заявили про готовність підтримати Грицака без жодних консультацій, у в. о. глави СБУ є трохи часу, щоб довести всім, що Порошенко у своєму виборі не помилився.

Дещо інша позиція щодо пана Грицака в української служби BBC. Там зазначається: Петро Порошенко під час представлення пана Грицака заявив, що не задоволений роботою СБУ у сфері боротьби з корупцією та контрабандою та забезпечення режиму перетину лінії розмежування в зоні АТО.

"Питання боротьби з контрабандою є прямою відповідальністю СБУ, і тут нема чим похвалитись. Сказати, що я вкрай незадоволений, – значить, нічого не сказати, – цитує президента його прес-служба. – Дуже сподіваюся, що за декілька місяців з новим керівництвом Служби ми почуємо нову оцінку людей про відчутні успіхи СБУ, і вам завдання – до сьомого поту працювати над вирішенням цієї проблеми".

Як бачимо,  ставлення до Грицака різних ЗМІ різне. На підтвердження цього – відгук публіциста ще однієї газети. На сторінках видання “Українська правда” журналіст Віктор Уколов називає Грицака “непомітним і ефективним”. 

Чи так це – побачимо згодом.