Збивши американський безпілотник MQ-9 Reaper, росіяни діяли поза межами правового поля. Оскільки цей літальний апарат впродовж декількох років здійснював свій стандартний політ за одним і тим же маршрутом.

Про це в ефірі одного з каналів розповів військовий експерт, полковник ЗСУ в запасі, льотчик-інструктор Роман Світан. Він підкреслив, що такі польоти обумовлені в міжнародних законах.

Роман Світан вважає, якщо сторони – Росія та США – вирішать конфлікт дипломатичним шляхом, то він залишиться на рівні так званого “прикордонного інциденту”. Тобто сторона, яка завдала збитку, відшкодує вартість без будь-яких інших дій.

“Якщо після певний слідчих дій доведуть умисну дію протиборчої сторони, то тоді інцидент можуть перекваліфікувати в напад, або інший механізм в режимі правового поля”, – відзначив Світан.

Разом з тим військовий експерт припускає подальший розвиток подій “за стандартним налагодженим механізмом”. Тобто все ж конфлікт залагодять дипломатичним шляхом.

Просто може десь в океані на глибині 200 метрів у російського підводного човна пошкодиться гвинт – завдадуть такий асиметричний удар, про який також ніхто не дізнається, – припустив Світан.

MQ-9 Reaper зазнав катастрофи в морі 14 березня на захід від окупованого Криму. Його протаранив російський винищувач Су-27.

MQ-9 Reaper, який слідкував за ситуацією в акваторії, є одним із найбільш смертоносних БПЛА, які коли-небудь створювали. США прагнуть якнайшвидше забрати його назад.

Міноборони Росії 14 березня дали свій коментар щодо подій. Одна з версій – безпілотник ВПС США буцімто сам втратив висоту та зіштовхнувся з водною поверхнею, а російські винищувачі нібито взагалі ні до чого.

Однак, це була не якась випадковість, а цілком свідомий агресивний акт. Два російські винищувачі Су-27 впритул наблизилися до американського безпілотного літального апарату, і здійснили спробу його перехоплення, яка більше нагадувала саме атаку. Спочатку один з літаків Військо-космічних сил Росії спробував пошкодити MQ-9 Reaper, скинувши на нього пальне зі своїх баків. Американський безпілотник продовжував політ, і тоді на черговому віражу, російський літак зачепив дрон, пощкодивши гвинт, який розташований ззаду. MQ-9 Reaper, ймовірно, почав втрачати керування і був знищений спеціальним зарядом вибухівки (засоби самознищення завжди передбачені на секретній техніці) за командою з землі.

Інцидент з американським безпілотником MQ-9 Reaper над Чорним морем був спровокованим Росією.

Це ‒ сигнал диктатора РФ Володимира Путіна Заходу, який показує готовність підвищувати ставки. Так вважає секретар РНБО Олексій Данілов. Про це він написав у своєму Twitter.

За його словами, Росія спеціально спровокувала цей інцидент.

“Інцидент з американським БПЛА MQ-9 Reaper, спровокований Росією в Чорному морі, ‒ це сигнал Путіна про готовність до розширення зони конфлікту із втягуванням інших сторін”, ‒ наголосив Данілов.

Впевненість у цьому також висловив військово-політичний оглядач Олександр Коваленко, зазначивши, що російські військові мають багатий досвід провокацій без залучення засобів поразки: «Ще за радянських часів практикувалися провокаційні та небезпечні дії авіації та кораблів стосовно противників».

«Су-27, не дорогий Су-35 чи Су-34, а саме Су-27 пішов на зближення з БПЛА MQ-9, свідомо ставлячи за мету його знищення за допомогою пошкодження гвинта. Скидання палива перед зближенням було обумовлено зменшенням ризику займання та детонації. То була спланована акція. Так, генерал Хекер може називати такі дії «небезпечними та непрофесійними», але вони якраз були виконані професійно та навмисно. Американський розвідувальний БПЛА, вартістю з винищувачем, був збитий малою, дуже малою ціною», – заявив Коваленко.

Експерт прогнозує, що жодної військової реакції від США на ці дії не піде, оскільки Росія їх завуалювала під НП: «Але до чого вони можуть спонукати Вашингтон, при формуванні наступного пакету військової допомоги Україні – ось у чому питання. Адже без відповіді цей виклик не залишиться.