Низка європейських країн відреагували на останні ракетні удари РФ по житлових будинках у Запоріжжі в ніч на 9 жовтня, внаслідок яких загинули щонайменше 13 людей. 

 
Жахливу атаку на мирних українців прокоментували у Естонії. 
 
“Ще одна атака на житлові масиви у Запоріжжі. Не не просто війна, це злочин проти людяності, організатор якого буде покараний. Мої співчуття родинам загиблих та всьому українському народу”, – написав у своєму Twitter президент Естонії Алар Каріс. 

Прем’єрка Кая Каллас поширила допис Дмитра Кулеби, у якому він закликає партнерів надати Україні більше засобів ППО.   

“Системи протиповітряної та протиракетної оборони можуть врятувати багато життів, сподіваюся, вони вже скоро будуть в Україні”, – написала вона.  

“Нажахана масовим, неприцільним і смертоносним російським ракетним обстрілом по центру Запоріжжя, у тому числі житлових будівлях. Кричуще нехтування Росією життям цивільного населення робить питання відповідальності першочерговим”, – відреагувала міністерка закордонних справ Швеції Анн Лінде.   

Відреагував і єврокомісар  із кризового реагування Янез Ленарчич. “Цивільні й цивільна інфраструктура не мають бути ціллю. Ніколи. Ніде”, – наголосив він.   

“Росія продовжує терор, тож ми маємо продовжувати надавати підтримку Україні, щоб вона могла захищатися. Росія має припинити цю війну!”, – наголосили в МЗС Литви.   

Зокрема, міністр закордонних справ Литви Габріелюс Ландсбергіс нещодавно заявив українському виданню, що Країни-союзники України повинні відкрити свої запаси зброї для постачань українським військовим. 

Він зазначив, що Збройні сили України вже довели світу, що можуть ефективно використовувати зброю стандартів НАТО, відвойовуючи тимчасово захоплені РФ території. А тому в союзників немає жодних причин не надавати Києву зброю за принципом “все, що ми маємо”. Саме на цьому принципі наполягає Литва. 

Ландсбергіс назвав неприйнятним аргумент на кшталт: “ми просто даємо Джавеліни та Стінгери та може ще щось”. 

Міністр нагадав, що деякі з країн-союзників раніше стверджували, що західна зброя начебто є “дуже технологічно складною” для навчання на ній українських військових, або що вона може бути знищена чи втрачена. 

– Зрозуміло, що всі ці аргументи вже не працюють. А якщо це так, я не бачу причини, чому б Україні не надати все, що в нас є? Я вже неодноразово про це казав і зараз повторю, що всі наші запаси потрібно відкрити для української армії, – наголосив Ландсбергіс. 

Він уточнив, що Литва намагається надати союзникам політичні аргументи щодо такого кроку, оскільки не має власних значних запасів зброї. 

Ландсбергіс додав, що вже створені платформи для навчання українських військовослужбовців на нових зразках озброєння. 

– Українці вже проходять військову підготовку в багатьох країнах. Здається, Жозеп Боррель відзначав, що наразі кожна європейська країна бере участь… у навчанні українських солдатів. Тому інших аргументів я особисто не бачу, – повідомив він. 

За словами міністра, чим довше триватимуть дебати щодо зброї для ЗСУ, тим довше тягнутиметься розв’язана Кремлем війна. 

Ландсбергіс зазначив, що перемога України у війні забезпечить безпеку для всього європейського регіону. 
 
І це справді так, проте наразі європейська спільнота повинна зробити усе, аби максимально убезпечити самих українців від подібних підлих атак Росії. Саме тому зброя – першочергова необхідність для нашої країни. Формула проста – чим швидше та більше поставок озброєння прибуде в Україну, тим швидше українські захисники будуть деокуповувати свою територію та тим меншої кількості жертв серед мирного населення зазнає держава.