Контроль над морем завжди був і залишається важливою складовою системи національної безпеки, наголошує в газеті «День» адмірал Ігор Кабаненко.
Обов’язковою умовою контролю над водними акваторіями є здатність військово-морських сил виконувати три ключових стратегічних завдання: перше – це стримувати агресора від нападу з моря; друге – здійснювати контроль над важливими морськими транспортними коридорами та районами її морегосподарської діяльності; третє – формувати та підтримувати операційно доцільні морські зони заборони доступу противника.
Сьогодні ВМС України нараховує близько 50 кораблів, катерів та допоміжних суден. Нібито серйозна кількість, але, як стверджує адмірал, все це є вкрай незбалансованим, перевантаженим застарілими та неефективними платформами, більшість з яких роками прив’язана до пірсу. Як наслідок, Україна не контролює близько 80% власних суверенних морських акваторій.
Останні роки яскраво демонструють небезпечні тенденції повзучої анексії українських акваторій, вважає дописувач. Головна небезпека полягає в тому, що в певний момент Україна, крім моря з його шляхами сполучення, надрами та біоресурсами, може втратити прибережні території – у ХХІ столітті море має вирішальний вплив на прибережні території, а не навпаки.
Тому в ситуації, коли море наповнено загрозами, а військово-морські спроможності України вкрай мінімізовані і на їхнє формування тисне час та обмежені ресурси, потрібно у короткі строки створити ефективне угруповання для дій на морі, з гарантованим ресурсним забезпеченням виконання цього завдання, персональною відповідальністю та жорстким контролем за дотриманням визначених термінів.
У цих конкретних історичних умовах москітний флот – реальне і ефективне рішення проблеми відновлення контролю України над власним морем. Водночас, солодкі мрії та «амбітні» плани про ВМС на колись, на потім, чи плани-мікс, в яких «усього по трохи» – від лукавого.
Також, варто наголосити на тому, що вчора ми вже повідомляли, що під час навчань фрегату “Сагайдачний”. Був помічний корабель РФ, який відразу спустив триколор, злякавшись українського судна. Окрім того, як зазначає НАТО, російські кораблі розвідники постійно спостерігають за їхніми маневрами, насувається щось немиче.
В свою чергу, варто наголосити на тому факту, що вчора Ескадрені міноносці USS Roosevelt, USS Porter, USS Donald Cook і судно постачання USNS Supply ВМС США, а також фрегат HMS Kent Королівського військово-морського флоту Великої Британії увійшли в акваторію Баренцева моря.
У повідомленні ВМС США йдеться, що кораблі відпрацьовують операції із забезпечення безпеки морського судноплавства в складних природних умовах за Північним полярним колом.
«У ці непрості часи особливо важливо забезпечувати сталість наших операцій на європейській сцені і одночасно приймати розсудливі заходи щодо захисту здоров’я наших сил», — заявила командуюча Шостим флотом ВМС США віцеадмірал Ліза Франкетті.
Надводні судна ВМС США не заходили в Баренцове море з середини 1980-х років.
Як пишуть провідні військові експерти, – це черговий удар по впливовості РФ.