Про це розповів заступник голови Офісу президента Олексій Гончарук в коментарі ЕП.

“Точних цифр про масштаби контрабанди сьогодні немає ні у кого. Порахувати її просто неможливо. З упевненістю можна сказати, що загальний обсяг бюджетних втрат досягає мільярдів доларів щорічно. Скільки цих мільярдів – п’ять, сім або десять – покаже час”, – розповів Гончарук.

За його словами, поданий президентом сигнал про старт боротьби з контрабандою налякав багатьох контрабандистів.

“В останні місяці ми з різних митниць отримували сигнали про те, що контрабанда зупинилася. Але, звичайно, ми розуміємо, що це несистемне рішення і його недостатньо”, – сказав заступник голови Офісу президента.

На його думку, системним рішенням може бути повне перезавантаження кадрового складу митниці.

“Це головний фактор і перший крок, який потрібно зробити. Якщо на окремих митницях одна і та сама людина по десять років керує митницею, то можна скільки завгодно ставити експерименти по боротьбі з контрабандою та практикувати різні підходи, але в кінцевому підсумку ці люди тебе переграють”, – сказав він.

“В цьому випадку кадри вирішують дуже багато. Я дуже розраховую на те, що Максиму Нефьодову (голова державної митної служби – ред.) вдасться створити нову інституцію з хорошим кадровим складом”, – розповів Гончарук.

Другий крок – налагодити обмін інформацією з митницями інших країн, щоб бачити реальні обсяги і перелік товарів, які перетинають кордон. Третій крок – ліквідація політичної корупції.

“Контрабанда в країні існує, тому що весь цей час з неї годувалися політики. Зараз це гарантовано припиниться, тому що, на мій погляд, у нової команди такої мотивації немає”, – вважає Гончарук.

“Потрібно налагодити багато технічних питань, створити IT-інфраструктуру, побудувати процеси ризик-менеджменту, але якщо ми налагодимо обмін інформацією з нашими торговими сусідами і зникне елітарна корупція, то ситуація з контрабандою серйозно зміниться”, – сказав він.

На думку Гончарука, практика з поліцейськими на митниці мала короткостроковий ефект.

“Поки митники з поліцейським не домовилися, контрабанда десь припинилася, десь загальмувала. Потім на місцевому рівні всі домовилися, і ефект потихеньку зійшов нанівець. До того ж схоже, що цей експеримент не зустрів підтримки на найвищому політичному рівні.

Процеси митного оформлення потрібно максимально спрощувати, все документальне оформлення переводити в софт”, – заявив чиновник.

“На мій погляд, посилення відповідальності необхідне, однак само по собі воно не спрацює. З цього точно не потрібно починати. Якщо зараз підвищити відповідальність, то це просто призведе до збільшення розміру хабарів. Спочатку потрібно змінити процеси, людей, налагодити обмін інформацією, а потім посилювати відповідальність”, – пояснив Гончарук.