Російські військові захопили Чорнобильську атомну електростанцію.
Про це повідомив радник голови Офісу президента Михайло Подоляк.
“Після жорстокого бою наш контроль над чорнобильським майданчиком втрачено. Стан об’єктів колишньої ЧАЕС, конфайнменту та сховища ядерних відходів невідомий”, – сповістив Подоляк.
За його словами, після абсолютно безглуздої атаки росіян на цьому напрямі “неможливо говорити про те, що ЧАЕС у безпеці”.
В Офісі президента вважають, що це “одна з найсерйозніших загроз Європі сьогодні”, оскільки російські війська можуть готувати провокації на ЧАЕС, або “скористаються пошкодженнями, отриманими об’єктами під час атаки, щоб звинуватити в цьому Україну, або самі пошкодять ці безумовно найнебезпечніші об’єкти”.
«Наші захисники віддають життя, щоб трагедія 1986 року не повторилася. Це оголошення війни всій Європі», – наголосив Зеленський.
Нагадаємо, у Зоні відчуження знаходяться два сховища відпрацьованого ядерного палива з Чорнобильської АЕС (СВЯП-1, СВЯП-2), Чорнобильська АЕС, яку знімають з експлуатації та де знаходиться опромінене ядерне паливо.
Також Комплекс «Вектор», який забезпечує зберігання та захоронення радіоактивних відходів (РАВ), що надходять від усіх українських підприємств, на яких утворюються радіоактивні відходи.
Раніше повідомлялося, що енергосистема України працює стабільно, частота підтримується на рівні 50 Гц, об’єкти великої генерації, окрім Луганської ТЕС, працюють у штатному режимі, захоплена окупантами Каховська ГЕС відключена від системи, повідомила НЕК “Укренерго” станом на вечір четверга.
За даними “Укренерго”, з 7:00 ранку до 16:20 рівень споживання в енергосистемі знизився з 18,3 ГВт до 15,8 ГВт, але зараз починає зростати перед вечірнім піком: станом на 17:00 – 16,1 ГВт. Навантаження АЕС становить 10,98 ГВт, ТЕС – 3,3 ГВт, ГЕС – 1,39 ГВт.
Там зазначили також, що Трипільська ТЕС, незважаючи на вибух біля неї та пошкодження високовольтної лінії, працює двома блоками (№1 та №4) сумарним навантаженням 203 МВт.
У роботі, як і раніше, перебувають 13 із 15 енергоблоків АЕС, в аварійному ремонті лише один енергоблок №10 ЛуТЕС, через відсутність пального не працюють два енергоблоки на ТрТЕС, по одному на Харківській ТЕЦ-5 і Київських ТЕЦ-5 та ТЕЦ-6.
Залишається відключеною з ранку 24 лютого ПЛ 330 кВ Трипільська ТЕС – Новокиївська №1, водночас видача потужності ТрТЕС здійснюється у повному обсязі.
Як і раніше, відключено низку ПЛ 35 кВ операторів систем розподілу (ОСР, обленерго).
Як поінформували в “Укренерго”, у зв’язку зі зниженим рівнем споживання в енергосистемі вдень 24 лютого було застосовано обмеження генеруючих об’єктів із відновлюваних джерел (ВДЕ) через систему управління обмеженнями обсягом 897 МВт, а також операційну безпеку.