Американський Генерал Девід Петреус повернувся минулого тижня з візиту до Києва, де він зустрічався з українськими військовими і цивільними лідерами, з позитивною оцінкою перспектив українського контрнаступу, який от-от розпочався, – пише в статті для Washington Post науковий співробітник аналітичного центру Council on Foreign Relations Макс Бут.
Генерал Петреус в різні часи обіймав посади глави Центрального командування Армії США, командира Об’єднаних сил Коаліції в Афганістані і директора ЦРУ.
На його думку, «українці досягнуть значних проривів і зроблять набагато більше, ніж прогнозує більшість аналітиків», – сказав він Буту.
«Це приємно чути, адже українці приступили до виконання надзвичайно складного військового завдання. Вони наступають на підготовлені оборонні позиції, які добре підтримуються артилерією», – нагадує автор.
Вістрям українського «списа» будуть приблизно вісім нових бронетанкових бригад, які налічують загалом близько 40 тисяч солдатів. Вони підготовлені країнами НАТО, озброєні німецькими танками Leopard 2 і БМП Marder, британськими танками Challenger 2, американськими бойовими машинами Bradley і більш спеціалізованими машинами, схожими на броньовані бульдозери. Останні призначені для прориву російських окопів і проходження через російські мінні поля. Сили, які підуть в бій після штурмових підрозділів, повинні будуть діяти швидко, щоб закріпитися. Петреус пояснив, що це та «здатність, якої не вистачало Україні під час вражаючого наступу в Харківській області минулої осені».
Наступ загальновійськових сил із застосуванням усіх елементів військової могутності – це найскладніше завдання у війні, і саме його росіяни не змогли виконати під час свого невмілого вторгнення в Україну минулого року.
«Я вірю, що українське командування врешті-решт організує дуже вражаючі загальновійськові операції», – переконаний американський генерал.
Він також попередив, що, як і під час наступу в Іраку в 2007 році, бої на початковому етапі українського наступу «будуть надзвичайно складними, а потім ситуація полегшає».
Танки повинні будуть наступати разом з піхотою, щоб «не дозволити російській піхоті застосувати протитанкові ракети». Інженери повинні будуть «проривати мінні поля і загородження», артилерія і міномети – «змусити росіян не висовуватися з окопів», системи ППО повинні будуть наступати разом з танками і бронетехнікою, «щоб не дати російській авіації підтримати російські війська в обороні». Це дуже багато елементів, які потрібно синхронізувати в розпал бою.
«Цілком можливо, що російські підрозділи, які зараз все більше складаються з погано навчених, погано оснащених підрозділів з поганим командуванням виявляться досить крихкими і розваляться на значних територіях», – припустив американський генерал.
Він зазначив, що росіянам буде важко реагувати на українські прориви, оскільки у них немає достатніх резервів, щоб покрити фронт протяжністю тисяча кілометрів. І якщо росіяни спробують заткнути одну дірку в лінії фронту, вони можуть створити інші вразливі місця деінде.
Петреус також вважає, що повінь, спричинена руйнуванням Каховської дамби на півдні України, «суттєво не вплине на український наступ”. Дійсно, деякі російські позиції вздовж Дніпра були затоплені разом з багатьма українськими населеними пунктами, і як тільки паводкові води спадуть, річка дійсно стане мілкішою і її буде легше перетнути.
Якщо генерал Петреус має рацію і українська армія зможе перерізати сухопутний міст між Донбасом і Кримом, тоді вона зможе завдати потужного удару по окупантах. Просування України до Азовського моря поставить під загрозу утримання Росією Криму, який, як зазначив Петреус, став місцем розташування «російських авіабаз, штабів, складів матеріально-технічного забезпечення, військово-морських баз та інших об’єктів», які підтримують російські військові операції на всій території України. США можуть і повинні допомогти українцям, надавши їм далекобійні ракети ATACMS, які б доповнили британські Storm Shadow.