Міністр закордонних справ України Дмитро Кулеба за допомогою турне країнами Африки прагне забезпечити результативне голосування країн Африки за українські резолюції в Генасамблеї ООН та спонукати до ще більшої ізоляції Росії на міжнародній арені.
Про це глава української дипломатії розповів у ефірі національного телемарафону.
Підсумовуючи своє друге турне до країн Африки, він зауважив, що відвідав Марокко, Ефіопію, Руанду, Мозамбік, Нігерію, і його маршрут склав 28 тис. км. Таким чином міністр закордонних справ України просуває у світі Формули миру Президента Володимира Зеленського та відкриває нові перспективи для нашої країни.
Кулеба підкреслив, що в попередні три десятиліття африканська політика України розвивалася за інерцією з радянських часів, а Україна поступово втрачала Африку. Нині МЗС втілює політику українсько-африканського ренесансу.
«Країни Африки готові до повернення України в усіх сенсах. До того, щоб більше африканських студентів навчалися в Україні, що вигідно нашим навчальним закладам і збільшує м’яку силу нашої держави; готові до збільшення обсягів торгівлі; готові до нового розвитку туризму після війни; їх цікавить також фармацевтика, цифровізація та низка інших сфер. Ми відчули цілковиту відкритість до реалізації взаємовигідних проєктів. А головне, що тут хочуть мати справу з Україною без посередників», – зазначив міністр.
Кулеба наголосив, що на стику цих факторів відкриються не лише економічні, але і політичні можливості.
«Ми прагнемо забезпечити результативне голосування країн Африки за наші резолюції в Генасамблеї ООН, а також спонукати зусилля в межах їхніх можливостей з ізоляції Росії на міжнародній арені. Це складна історія, оскільки РФ давно системно інвестувала в Африку. Але вода камінь точить, і ми обов’язково цей камінь російського впливу в Африці підточимо», – підкреслив глава МЗС.
Міністр розповів про повну підтримку України на переговорах за зачиненими дверима. Водночас Росія системно, роками будувала політику в Африці та має багато «гачків». Завдання України полягає в тому, щоб тихою дипломатичною роботою звільнити від них африканські країни, пояснив Кулеба.
«Якби Росія не відчувала загрози від наших дипломатичних зусиль, Лавров не літав би слідом за мною, а російські дипломати в Африці не бігали б, переконуючи африканські уряди скасовувати мої візити та не зустрічатися зі мною. Вся ця активність росіян свідчить про одне: вони відчувають реальну загрозу для їхнього впливу в Африці від нашої роботи», – заявив міністр.
Особливо слід відзначити той факт, що міністр закордонних справ України відвідав навіть інавгурацію президента Нігерії Бола Ахмеда Тінубу в Абуджі. Такий крок може серйозно зблизити наші країни в майбутньому.
«Як перший міністр закордонних справ України, який відвідав інавгурацію африканського лідера, я маю честь бути присутнім на інавгурації президента Нігерії Бола Ахмеда Тінубу в Абуджі. Ми бажаємо йому великих успіхів і сподіваємося на розвиток відносин на основі взаємної поваги та спільних інтересів», – підкреслив Дмитро Кулеба.
Глава МЗС зазначив також, що вісім із десяти країн Африки вже дали згоду на відкриття посольств України, дві інші завершують відповідні процеси, до 4-5 країн вже є низка кандидатів у посли.
До кінця року Кулеба анонсував створення нових інституційних механізмів взаємодії з країнами Африки. За його словами, ці механізми дозволять вирішувати питання африканських партнерів, щоб Україна в Африці отримувала нові можливості вирішення власних проблем.