Голова Європейської народної партії (ЄНП) Манфред Вебер, який належить до опозиційного у Німеччині Християнсько-соціального союзу, розкритикував позицію Берліна щодо Москви напередодні російського вторгення в Україну як наївну.
Про це він розповів у інтерв’ю “Європейській правді”.
Вебер дистанціювався та підкреслив, що ЄНП, яку він представляє, завжди була на боці України.
“Ми говорили весь час, що “Північний потік-2″ був поганою ідеєю. Я особисто це говорив ще у 2014 році, після вторгнення до Криму – бо саме тоді стався водорозділ в історії”, – сказав німецький політик.
Однак офіційна позиція Німеччини, за його словами, була наївною.
“Те, що робила Німеччина, було… це було наївно! Спроби знайти простір для співпраці з Путіним, домовитися з ним і задовольнити його – цей підхід ґрунтувався на надії, що це дозволить уникнути подальшого загострення. Але реальність виявилася іншою. І зараз нам треба винести з цього урок”, – заявив Вебер, чия партія була багаторічною партнеркою у блоці ХДС/ХСС, який донедавна очолювала Ангела Меркель.
Він зауважив, що така наївна позиція стосується не тільки Росії, але й Китаю.
“Нам, європейцям, треба також позбавитися наївності стосовно Китаю. Ми підсилюємо нашу залежність від Китаю, хоча невдовзі з Тайванем може відбутися те саме, що зараз відбувається з Україною. Тож усі європейські рішення стосовно Китаю мають виходити з того, що ми повинні бути готові до найгіршого сценарію – військового нападу на Тайвань”, – сказав глава Європейської народної партії.
Також Манфред Вебер закликав перестати зважати на нераціональну поведінку Росії і підтримувати Україну, не боячись ядерної відповіді РФ.
Вебер вважає неправильним зважати на те, наскільки агресивно відреагує Путін на підтримку України.
“Бо це саме те, на чому грає Путін, коли брязкає своїм ядерним арсеналом. Але ми не повинні відхилятися від того, у що ми віримо, через загрозу, яка виходить з Москви”, – сказав глава ЄНП.
Політик вважає, що Заходу треба бути переконаним у тому, що він робить, і “навіть не замислюватися над тим, чи не стане це провокацією для Кремля”
“Чи обере Захід такий підхід? Тут я можу додати лише одне: дискусія про це у Європі триває. І Європейська народна партія боротиметься за те, щоби перемогла саме така логіка”, – зауважив він.
Політик назвав недостатнім санкційний тиск та постачання зброї та закликав надати Україні зброю далекого ураження і далекобійну артилерію.
“Це означатиме для Росії серйозні логістичні проблеми – то давайте це зробимо!”, – закликав Вебер.
Він додав, що Європа, а передусім європейський оборонно-промисловий сектор, має перейти у режим воєнної економіки та запровадити надзвичайний механізм військових закупівель.
Вебер зауважив, що у ЄС чекають на Україну, однак зараз важливо – реалізувати процес вступу, врахувавши помилки, які Євросоюз зробив на Західних Балканах.
“Ми маємо припинити сприймати розширення ЄС як бюрократичний процес. Так, виконання вимог, стаття за статтею, також потрібне, і ми бачимо готовність влади України це робити. Але окрім цього ми маємо знову почати сприймати розширення як історичний процес, маємо використовувати історичний імпульс”, – сказав президент Європейської народної партії.
У цьому зв’язку він заявив, що процес переговорів про членство з Україною слід запустити у 2023 році.
Як відомо, Україна разом зі статусом кандидата на вступ до ЄС отримала сім попередніх умов, але нині неясно, чи їхнє виконання призведе до початку переговорів про вступ.