Європейський суд з прав людини (ЄСПЛ) у рішенні за спільною скаргою урядів України та Нідерландів проти Російської Федерації зафіксував дату початку окупації Росією сходу України у 2014 році. Це головне політичне значення рішення
Про це в ефірі телеканалу FREEДОМ сказав політолог Володимир Фесенко.
Він наголосив, що це, по суті, перше рішення щодо дати початку війни, в якому зафіксовано, що війна Росії проти України розпочалася у 2014 році й тоді ж було окуповано окремі райони Луганської та Донецької областей.
“Війна почалася ще тоді. Це дуже важливо. Тобто сам факт цієї війни та факт окупації Росією цих територій уже визнано… Росія ж заперечувала. Ось ця фраза, яка стала мемом, “їх там немає”, “нас там немає” — як вони говорили про себе. А реально Європейський суд із прав людини визнав: була Росія, Росія окупувала ці території. Це найголовніше значення цього рішення”, — заявив Володимир Фесенко.
Він також наголосив, що протягом останніх місяців відбулися величезні зрушення у питанні притягнення РФ до відповідальності за агресію проти України, причому вже не лише у політичній, а й у юридичній площині.
І процес триває. Зокрема війна в Україні та притягнення до відповідальності російських злочинців також будуть одними з основних тем 4-го саміту Ради Європи, який пройде у травні в Рейк’явіку.
«Можу вас запевнити, що Ісландія твердо стоїть на боці України та міжнародного права. Україна буде продовжувати залишатися одним з найактуальніших питань для Ради Європи під час нашого президентства», – сказала прем’єрка головуючої у Комітеті міністрів РЄ Ісландії Катрін Якобсдоттір на сесії ПАРЄ.
Вона зазначила, що основною темою буде війна, зокрема притягнення до відповідальності за воєнні злочини, злочини проти людяності
«Ісландія рішуче підтримує те, щоби Рада Європи відіграла свою роль у гарантуванні притягнення росії до відповідальності», – запевнила політикиня.
Вона сказала, що ця тема буде порушена під час саміту, та висловила сподівання, що це буде відображено у підсумковій декларації зустрічі.
Ісландія, за її словами, підтримує зусилля з документування злочинів, скоєних росією в Україні, і притягнення винних до відповідальності. Враховуючи структуру РБ ООН, на шляху до створення Спеціального трибуналу стоять серйозні політичні перешкоди, визнала вона. Але, додала прем’єрка, необхідно визнати права жертв і компенсувати за злочини всіма можливим способами.
Система притягнення до відповідальності за серйозні порушення міжнародного права внаслідок російської агресії має бути комплексною, щоби не допустити безкарності та запобігти подальшим подібним порушенням, зазначила Якобсдоттір. Вона також запевнила, що президентство її країни приділить велику увагу також пропозиції Києва створити реєстр пошкоджень, комплексний міжнародний механізм відшкодування, а також пропозиції щодо створення Спеціального міжнародного трибуналу.
Якобсдоттір нагадала, що ПАРЄ продемонструвало свою єдність після початку повномасштабної російської агресії проти України, засудивши цю агресію як злочин проти миру й порушення статуту РЄ, та ухваливши рекомендацію щодо виключення рф зі своїх лав. Вона назвала це «дуже швидкою реакцією». Сьогодні завданням є повернути мир на континент, але мир це має бути справедливим, на засадах поваги до міжнародного права, суверенітету та територіальної цілісності України, підкреслила політик.
Глава уряду Ісландії сподівається, що саміт у Рейк’явіку «буде успішним для майбутнього Ради Європи», якщо вдасться підготувати змістовний порядок денний і підсумковий документ.