Протягом повномасштабної війни Болгарія офіційно не заявляла про передачу військової допомоги Україні, проте було відомо, що Софія таємно передавала боєприпаси. Стало відомо, що Болгарія, яка оголосила про плани збільшити військову допомогу Україні, відправила великий разовий пакет військової допомоги, до якого увійшли 100 одиниць бронетехніки (в основному БТР). Це перше офіційне рішення Софії допомогти Києву важкою технікою
“Це броньована військова техніка, яку купили під час Процесу Відродження (політика примусової асиміляції болгарських турків, яку практикував соціалістичний болгарський уряд у 1980-х роках) і ніколи не використовували. Її зберігання і технічне обслуговування призводить до витрат. Українці подбають про те, щоб ця техніка їм стала в нагоді”, – сказав депутат Івайло МІРЧЕВ з правлячої коаліції.
Після надання бронетехніки Україні Болгарія сподівається замінити її технікою від США. Раніше болгарська армія оголосила про замовлення сучасної західної бронетехніки для піхоти майже на 1 мільярд доларів, але процедура ще не завершена.
Болгарія – одна з небагатьох країн-членів НАТО, у яких є велика кількість радянського озброєння і техніки, які використовуються українською армією, а також боєприпасів до них.
У грудні минулого року тимчасовий уряд президента Румена Радева відмовився відправити старі радянські зенітні комплекси С-300 в обмін на отримання сучасних американських систем ППО вартістю 200 мільйонів доларів.
Зазначимо, що позиція Болгарії щодо постачання Україні зброї різко змінилася з обранням нового уряду на початку червня 2023 року. Новий проєвропейський уряд Болгарії сподівається, що пропозиція США щодо засобів ППО залишається в силі.
Цього місяця президент України Володимир Зеленський відвідав Болгарію на запрошення нового уряду.
Додамо, Болгарська військова допомога Україні буде збільшена в цьому році, заявив Міністр оборони країни Тодор Тагарєв.
Він сказав, що країна відправить зброю після того, як закінчать аналіз потреб української армії і того, скільки болгарські збройні сили здатні дати, пише EURACTIV.
“Допомога, яку Болгарія надає досі, високо оцінена керівництвом України та її армією, а також нашими союзниками”, – додав міністр оборони.
Він пояснив, що болгарське суспільство має знати, що Болгарія допомагає Україні, оскільки соціологічні опитування, проведені у 2022 році, показали, що майже 70% болгар проти відправки військової допомоги Києву.
“Ця військова допомога дозволить, коли Україні вдасться звільнити всі окуповані території, допоможе стабілізувати регіон – на Чорному морі, в Південно-Східній Європі і на східному фланзі НАТО. Це головна причина і розуміння того, заради чого Болгарія допомагає (Україні)”, – сказав міністр оборони Болгарії.
“Допомога, що надається Україні, спрямована не тільки на забезпечення невідкладних військових потреб, а й на те, щоб у довгостроковій перспективі Збройні Сили України досягли дуже високого рівня оперативної сумісності з НАТО”, – сказав міністр.
Болгарія поставляє Україні не винищувачі і танки, а в основному старі боєприпаси, які ще можна використовувати. Болгарська армія – одна з небагатьох в НАТО з серйозними запасами боєприпасів для старого радянського озброєння, яке Україна використовує у великих кількостях.
На початку цього року Міністерство оборони Болгарії оголосило, що замовить заміну старих боєприпасів зі складів болгарської армії приблизно на 180 мільйонів євро. Неофіційно Болгарська влада на початку року коментувала можливість продажу цих боєприпасів Україні. Настільки велика кількість боєприпасів могло позначитися на динаміці боїв в гарячих точках лінії фронту.
Болгарія також готується приєднатися до ініціативи ЄС щодо надання Україні одного мільйона 155-мм боєприпасів стандарту НАТО, хоча виробництво таких снарядів обмежене.