Статистика свідчить, що кількість дезертирів в армії РФ стрімко зростає. Так і недалеко до повальної втечі з фронту, яка залишить Путіна ні з чим.

А це й не дивно. Командуванню РФ на особовий склад байдуже, поповнень немає, задач навпаки стає все більше, а тактика м’ясних штурмів не припиняється. Тож єдиним виходом для багатьох є просто втеча.

Блогер Майкл Накі розповів про стан всередині російської армії:

«На тлі того, що загальний моральний дух російських військ падає через відсутність поповнення особового складу тому що завдань стає все більше, а людей все менше».

Крім того, він підкреслив те, що в солдат кремлівської армії є лише один вихід — дезертирство.

«Дезертирство зараз, це по-перше, цілком виправданий захід з погляду моралі. Тому що воювати за окупаційну фашистську армію, тобто за армію РФ, немає жодної честі і залишити її, це обов’язок будь-якої чесної людини. Але й з утилітарної точки зору, залишатися в цій армії досить небезпечно», — заявив блогер.

Звернемо увагу, як повідомляє Східна правозахисна група, активізувалися мобільні групи військової поліції МО РФ на окупованих територіях Луганської та Донецької областей, які розшукують дезертирів. Останнім часом кількість дезертирів в російській армії зростає.

«У зв’язку з тим, що кількість дезертирів з підрозділів окупанта у 2023 та на початку 2024 року постійно зростає, на окупованих територіях активізувалися мобільні групи військової поліції, поєднані з росгвардією та окупаційною поліцією», — ідеться в повідомленні.

Такі мобільні групи працюють переважно на окупованих територіях Луганської та Донецької областей, їхня діяльність полягає у пошуку дезертирів. Діють вони без розпізнавальних знаків та дуже жорстко. Будь-які спроби зняти їхню «роботу на відео» закінчуються фізичним впливом.

Зазначається, що такі групи в останні п’ять місяців почали активно тероризувати місцевих жителів і окрім пошуку дезертирів, вони також активно виявляють осіб, які не стали на військовий облік.

Крім того, нагадаємо, що в Росії почастішало дезертирство серед військових, відповідно стає більше і кримінальних справ, які суди розглядають постійно. У понад 2 тис. справ уже винесено вироки, майже всі вони — обвинувальні. З 2 200 осіб повністю виправдані лише троє.

“Так, до Ростовського суду 2023 року надійшло 403 кримінальні справи, кожна четверта з них — про втечу з частини. У Новочеркаському гарнізонному суді статистика схожа: 326 справ минулого року, кожна третя — за статтею про залишення служби”, — зі статті російського видання.

Судять російських солдатів і за грабежі та вбивства. Щоправда, статус “військового” часто є приводом для пом’якшення вироків. У підсумковому звіті Південний окружний військовий суд Росії вказав на низку порушень гарнізонних судів нижчих інстанцій, де після апеляції строки в кримінальних справах скорочувалися, а то й зовсім ставали умовними.

“Під час бійки військовий вдарив ножем товариша по службі, після чого потерпілий помер. Суд першої інстанції кваліфікував дії за статтею “вбивство”. Потім в апеляції статтю було змінено на заподіяння тяжкої шкоди здоров’ю — покарання військовому знизили з 7,5 до 5 років колонії”, — зі статті російського виданння.

З іншого боку, військовослужбовців-відмовників відправляють у колонію незалежно від того, де і з яких мотивів вони відмовилися воювати. За даними “Кавказ. Реалії”, якщо позаминулого року в Росії волі позбавляли кожного п’ятого підсудного, то зараз майже кожного другого. До Ростовського суду 2023 року надійшло понад 400 кримінальних справ, кожна четверта з них — “про втечу з частини”. У Новочеркаському гарнізонному суді статистика схожа: понад 300 справ, і кожна третя — за статтею “про залишення служби”.

“Багато хто просто здається в полон. Теж логічне рішення. Якщо ти ще розумієш, що безглуздо загинеш безславно. Не всі хочуть, щоб їхнім сім’ям просто були виплачені гроші. Люди просто не хочуть гинути”, — наголосила російська опозиціонерка Наталя Пелевіна.

Чотири російських контрактники дезертували прямо з фронту під Бахмутом. В інтерв’ю виданню “Медуза” свою службу вони порівняли з геноцидом. Хоча виданню вдалося з’ясувати, що всі вони потрапили на війну проти України після судимостей за насильство і крадіжки. Експерти стверджують, що причиною дезертирства може бути негласне скасування амністії після смерті ватажка приватної військової компанії (ПВК) “Вагнер” Євгена Пригожина.