За кілька днів Росія зазнала втрат у 5 винищувачах, деякі з них разом із пілотами. Це стало наслідком безрозсудної дії агресора, який ігнорував «попередження» Сил оборони. Про це повідомив речник добровольчої армії «Південь» Сергій Братчук українському каналу. Він висловив переконання, що втрата Росією 5 літаків вплине на активність її авіації в найближчому майбутньому.
Ще в перші місяці повномасштабного вторгнення Росія втратила в районі Одеси 7 бортів, які поводились дуже нахабно. Після цього ситуація заспокоїлась, але останнім часом російська авіація знову почала демонструвати силу, підлітаючи якомога ближче до Одеської області.
«Росіяни вирішили, що так буде завжди. Але 5 грудня біля острова Зміїний було знищено бомбардувальник Су-24, Втім, росіяни не почули й не зрозуміли цього попередження.», – розповів Братчук.
Тому цього ж місяця авіація Росії зазнала нових втрат, зокрема – у Чорному морі, над яким 24 грудня було збито Су-30, що перед тим запускав ракети по об’єктах Одещини. Тому можна сподіватися, що на певний час після цих випадків тактика ворога зміниться.
Саме це відбулося на лівобережжі Херсонщини, коли там 22 грудня було знищено три Су-34. КАБів не стало, тому що для їх використання треба підлітати дуже близько, а через це можна й не повернутися на землю.
«Ці втрати в авіації є для росіян дуже серйозними. Поки що вони затихли, але якщо вже Сили оборони мають такі засоби ураження, то окупанти мусять розуміти, що їм нема чого шастати», – висловився речник добровольчої армії.
Також віжомо, що влада Росії розглядає питання евакуації російських авіаційних підрозділів із тимчасово окупованого Криму.
«Ворог, як не дивно, зараз, у розпал війни, займається питаннями можливої евакуації своїх підрозділів, перш за все, Повітряних сил», – оцінив ситуацію на півострові він.
Водночас секретар Ради національної безпеки й оборони Олексій Данілов заявив, що українські військові протягом тривалого часу «полювали» за російськими винищувачами-бомбардувальниками Су-34 на півдні.
Юрій Ігнат згодом зазначив, що втрати противника, безумовно, вплинуть на активність ЗС РФ на південному напрямку та фіксуватиметься така ситуація ще деякий час. Окупанти хочуть зменшити ризики для себе, адже для пілотів це стало таким собі психологічним ударом.
«Однак атаки відновлюватимуть. Літаків у них достатньо. Скидати авіабомби можуть і літаки Су-35, і Су-34, і, найімовірніше, це можуть робити Су-24», — додав Юрій Ігнат.
Відповідно, авіабомби, колосальну кількість яких скидали раніше, можуть недолітати або летіти не так далеко, як хотілося б противнику.
До початку повномасштабного вторгнення Росії до України так звана «друга армія світу» мала на озброєні понад чотири тисячі одиниць авіації. Наразі окупанти втратили понад 300 літаків й стільки ж гелікоптерів.
Згідно з даними порталу Global Firepower, Росія на початок повномасштабного вторгнення мала 4 182 одиниці авіаційної техніки. До цього числа входять літаки, вертольоти, летючі радари й інші види авіації.
Авіаексперт та провідний науковий співробітник НАУ Валерій Романенко стверджує, що станом на кінець 2021 року російська армія мала понад 400 одиниць модернізованих винищувачів Су-27СМ, Су-30СМ, Су-35, тощо.
Також окупанти мали на озброєнні понад 1,5 тисячі вертольотів, а також допоміжну техніку: 18 літаків-заправників, близько 10 летючих радарів А-50 та А-50М, командні пункти типу Іл-22.