Роман Світан, відомий військовий експерт, пояснив, чому Збройним силам України не вдалося вийти до Азовського моря влітку, та спрогнозував, коли це може статися.

Український військовий оглядач зауважив, що якби минулого року Сили оборони України почали рухатись не на Куп’янськ, а на Мелітополь, завдання виходу до Азовського моря було б вже виконано, як прогнозували багато експертів.

«Рішення куди саме спрямувати війська вже ухвалює Верховний Головнокомандувач, і штаб, керуючись різними причинами, до яких оглядачі не допущені», — зазначив він.

Також військовий оглядач пояснив, що, з огляду на ті сили й засоби, які задекларували партнери України до передачі українським військам, «ми могли до кінця літа вийти на Азовське узбережжя».

«А ось зараз уже зрозуміло, чому цього не сталося. Бо недостатня кількість сил і засобів зайшла вчасно. Тобто, розтяжка з постачання техніки, з постачання озброєнь, боєприпасів. Це розтягнулося і затягнулося і до осені, зокрема. Тому будь-які прогнози, які даються, вони даються з огляду на ті цифри, які є у вільному доступі і в баченні розвитку процесів. А те, що, припустимо, недостатня кількість танків підійшла, невчасно, але про це знає тільки Генштаб. Це секретні, закриті дані, і про них, звісно, ніхто в ефірі доповідати не буде», — пояснив Світан.

Він додав, що кілька тижнів тому стало відомо, що, хоча Україні обіцяли мільйон боєприпасів, вона отримала лише 300 тисяч.

«Тому був би мільйон боєприпасів, ми б уже були на Азовському узбережжі. Зараз його немає», — сказав військовий оглядач.

Світан зауважив, що нестачу боєприпасів можуть скоригувати «механізми заміщення».

«Якщо немає боєприпасів, припустімо, для 155-ї арти в достатній кількості, можна додати РСЗВ: під HIMARS, ми про це говорили, ракети М-26. Це ж сталося, коли ухвалили рішення про передання касетних 155-х снарядів. Якраз через те, що недостатня кількість боєприпасів, обіцяних для виконання бойового завдання — виходу на Азовське узбережжя, 90% бойового навантаження приймає на себе саме артилерія. Зараз знищення йде за рахунок артилерійського вогню. А авіації в нас немає. Була б авіація — 50%, а то й більше, до 70%, могла б узяти на себе авіація», — розповів він.

Військовий оглядач констатував, що основний напрямок руху ЗСУ вже визначено.

«Основну, суцільну лінію фронту ми її вже подолали. Зараз у районі Новопрокопівки, Роботиного розширюється плацдарм повільно, але, менше з тим, впевнено йде позитивна динаміка щодо розширення плацдарму. І подальший рух — стратегічний напрямок уже один залишився. Далі будемо туди заводити війська», — сказав Світан.

Він звернув увагу на те, що рухатися в цьому напрямку можна восени, взимку та навесні незалежно від погоди.

«Протягом усього періоду осінньо-зимового, без великих проблем. І що ближче ми будемо пересуватися до Азовського узбережжя, то легше буде йти, бо ґрунт ближче до моря швидше воду вбирає і скидає. Тому наша гусенична техніка досить-таки непогано по мокрому піску буде йти», — пояснив військовий оглядач.

Світан також спрогнозував, що українські військові зможуть вийти до узбережжя Азовського моря до Нового року, , якщо Україна отримає все обіцяне обладнання.

Також полковник запасу зауважив, що останнім часом Кримський міст перекривають кілька раз на день.

Експерт зауважив, що росіяни спочатку перекривають Кримський міст, зачищають його від машин та вмикають деякі системи безпеки, зокрема димову завісу. Так вони намагаються приховати міст від зовнішнього спостереження.

«Ми вже змалювали точки цього мосту 300 разів вздовж і впоперек», – наголосив Світан.

За його словами, взагалі незрозуміло, для чого росіяни напускають ці дими, особливо на міст. Це свідчить про те, що в окупантів є загальний протокол, який все одно не врятує міст від знищення.