Четверо депутатів опозиційної парламентської фракції «Моментум» у понеділок облили криваво-червоною фарбою паркан біля офісу прем’єр-міністра Угорщини Віктора Орбана.

Про це політична сила повідомила у Facebook.

У заяві йдеться, що вони зробили це через те, що очільник уряду «в черговий раз зрадив і зневажив пам’ять» героїв подавленої радянськими військами революції 1956 року, роковини якої відзначаються сьогодні в Угорщині.

«Він кинув їм виклик, посміхаючись з Путіним за кілька днів до (дня роковин) 23 жовтня. З військовим злочинцем, який вписав у російські підручники, що у 1956 році (в Угорщині) була фашистська революція, і за чиїм наказом російські солдати знову вбивають угорських військових на Закарпатті», – пояснюють парламентарі.

«Ми в «Моментум» боремося за справедливу систему, в якій боротьба нашого народу за свободу не може бути забута. Систему, яка проводить гуманну політику і нікого не залишає у біді», – резюмують у заяві.

Як відомо, для чинної російської влади пропаганда, а передусім пропаганда серед дітей є одним з ключових інструментів політичного виживання. Тож не дивно, що після розв’язання повномасштабної війни постала потреба врахувати це у шкільному навчанні.

Так, у підручнику з історії для 11-х класів, офіційно затвердженому до використання в Росії, учасників Угорської революції-1956 називають фашистами та «повсталими радикалами», що боролися проти радянських пам’ятників.

«Каталізатором угорської кризи стали дії західних спецслужб та внутрішньої опозиції, яку вони підтримували», – стверджує «підручник історії» і додатково критикує угорців за те, що вони «вирішили відмовитися від сталінської спадщини».

Публічне обурення через цю книгу об’єднало в Угорщині зараз усіх політиків та усі партії – за одним, але дуже великим винятком. Цей виняток – Віктор Орбан та його команда.

Жоден з угорських високопосадовців або функціонерів «Фідес» не відреагував на те, що суспільство сприйняло як російський випад.

Речник угорського МЗС Томаш Менцер обмежився дуже дипломатичним коментарем для проурядового медіа: мовляв, те, що в 1956 році угорський народ повстав проти комуністичної диктатури, є настільки очевидним, що ми не збираємося нікому це доводити.

Мовчить і відомий усім українцям Петер Сійярто, який рідко втрачає нагоду виступити з жорстким коментарем на адресу України, якщо знаходить навіть не реальну, а уявну «образу Угорщини» з боку українських можновладців.

І очевидно, що вказівка щодо мовчання виходить не від речника МЗС і навіть не від міністра Сійярто. Це рівень особисто для Віктора Орбана. А для нього, схоже, неприпустимість сварки з Путіним зараз є куди вагомішою, ніж потреба захистити честь Угорщини. Між тим тиск на Орбана з цього приводу триває. Але схоже його це не хвилює, і він надалі підтримує Путіна.

Варто нагадати і той факт, що посли держав Північноатлантичного Альянсу, а також Швеції в Угорщині провели зустріч після того, як угорський прем’єр-міністр Віктор Орбан у Пекіні переговорив із російським президентом Володимиром Путіним.

«Ми всі стурбовані тим, що угорський прем’єр-міністр зустрівся з президентом Путіним, коли Росія перебуває у війні з Україною… Те, що Угорщина вирішила таким чином підтримувати зв’язок із Путіним, хвилює. Як і слова, які прем’єр використав, щоб описати путінську війну в Україні», – розповів посол США в Будапешті Девід Прессман.

«Ми вбачаємо в Угорщині союзника, але також бачимо й те, що Угорщина поглиблює відносини з Росією попри жорстоку війну в Україні. Гадаємо, важливо підтримувати діалог із угорським урядом і народом щодо цих рішень», – додав посол.