Заступник міністра оборони Польщі Войцех Скуркевич переконаний, що Варшава може передати Україні обіцяні танки Leopard вже за кілька тижнів.

Про це, як пише “Європейська правда”, повідомляє Dziennik Gazeta Prawna.

“Я переконаний, що передача танків Leopard Польщею Україні відбудеться протягом декількох тижнів”, – заявив Войцех Скуркевич.

Заступник міністра підкреслив, що Польща готова передати Україні одну роту Leopard, 14 одиниць. Він нагадав заяву очільника Міноборони, міністра Маріуша Блащака, що як тільки інші країни приймуть рішення про передачу танків, Польща негайно розпочне навчання українців на цій техніці.

“Як тільки вони (українці) пройдуть навчання, ми будемо готові передати це обладнання українській стороні”. – сказав Скуркевич. “Я переконаний, що це перспектива кількох тижнів”. – пояснив він.

Заступник глави Міноборони підкреслив, що Польща дуже інтенсивно формує коаліцію країн щодо танків і нагадав, що наразі в Європі є понад 2 000 танків Leopard. “Ми розраховуємо, що на першому етапі нам вдасться зібрати щонайменше бригаду, близько 100 Leopard, які ми зможемо спільно передати українській стороні”. – сказав він.
Який танк найбільше потрібен Україні, залежить від того, для чого його хочуть використовувати, пише британський військовий експерт Даніель Ренделл.

«Конструкція має відповідати інженерному трикутнику: мобільність – вогнева міць – захист. Поліпшивши один аспект, ви поступаєтесь іншими (наприклад, більше броні означатиме більшу вагу, а значить меншу мобільність, або велика гармата означатиме або менше броні… і менше захисту, або менше мобільності (збільшена вага броні)», – розповідає експерт.

Британські Challenger 2 були розроблені у 1986-1993 роках «для відбиття радянських полчищ, якби вони вторглися до Західної Німеччини».

«По суті, вони були витратним матеріалом, – розповідає Ренделл, – призначеним для захисту та знищення якнайбільшої кількості танків Варшавського договору, перш ніж самі будуть знищені. Їхній інженерний трикутник підкреслює вогневу міць та захист, а не мобільність».

Дійсно, британський танк має швидкість 40-59 кілометрів на годину, тоді як Leopard 2 – 70 кілометрів на годину. Вважається, що система стабілізації, яка дозволяє точно стріляти під час руху по пересіченій місцевості, у німецького танка значно краща.

Leopard 2 – значно мобільніший танк, але при цьому менш захищений, робить висновок Ренделл: “Німецька доктрина під час “холодної війни” була більше спрямована на контрнаступ. Вам потрібен швидкий танк для контрнаступу, чи повільний танк, який може прийняти удар та захистити? Це залежить від доктрини. Challenger 2 був найкращим танком, оскільки більше відповідав тодішній доктрині (максимально сповільнити росіян, доки не буде розгорнуто достатньо американських сил, щоб забезпечити контратаку.» Очевидно, що в українських збройних сил сьогодні вже інші завдання. Етап стримування противника пройдений.
З оцінкою британського експерта погоджується його колега Беккі Салліван, авторка статті «Що таке танк Leopard 2 і навіщо він потрібен Україні?», опублікованій 21 січня на американському медіаресурсі GPB (Georgia Public Broadcasting).

«Leopard 2 був спочатку розроблений у 1970-х роках для західнонімецької армії у відповідь на радянські погрози під час Холодної війни. Він створений для швидкого пересування різноманітною місцевістю та протистояння ворожій бронетехніці», – написала Салліван.

Обидва експерти згодні, що гармата німецького танка, яка має однаковий 120-мілімітровий калібр, є перевагою Leopard2.

“У Leopard 2 використовується гладкоствольна гармата, яка дозволяє ефективно стріляти снарядами APFSDS, – зазначає Ренделл. – Хочете, щоб ваш танк був добрим у бою проти інших танків, але готові миритися з тим, що він гірше впорається з такими цілями, як зміцнення та легкі транспортні засоби (які можуть нести протитанкові ракети)? Це знову ж питання військової доктрини».

Крім того, гармата Leopard 2 загалом аналогічна гарматі американського M1 Abrams, а це відкриває ширші логістичні можливості для постачань боєприпасів та запчастин. Challenger 2 зі своїм унікальним оснащенням приречений на спеціальну логістику, підлаштовану під його боєприпаси.