Після форуму YES від секретаря Ради національної безпеки України Олексія Данілова ми дізнались, що в Україні з’явилася жінка-олігарх.

“Щодо олігархів – це така чоловіча (справа, – ред.), але є вже одна жіночка”, – сказав він.

Хто це – Данілов не уточнив. “Ви відразу – хто. Вона не одна”, – зазначив секретар РНБО.

Можливими кандидатами на цю роль є:

Галина Герега

Ця пані є співвласницею компанії “Епіцентр К” її першою назвали журналісти під час бесіди з Даніловим, однак він не відреагував. Далі версію Гереги висловив екс-нардеп, член наглядової ради “Укрзалізниці” Сергій Лещенко.

“З високою часткою ймовірності можу стверджувати, що першою жінкою-олігархом може стати Галина Герега”, – написав він у своєму Telegram-каналі.

В останньому рейтингу Forbes найбагатших українців подружжя Олександр і Галина Герега посідають шосте місце з $ 1,7 млрд.

“Потенційно це може бути Галина Герега. Але у нас сьогодні багато успішних жінок в бізнесі з’явилося”, – говорить “Вістям” Руслан Бортник, директор Українського інституту політики.

Політолог Олексій Якубін також бачить серед можливих жінок-олігархів, Галину Герегу.

“Він свідомо не конкретизує, і є відчуття, що закон буде використовуватися керівництвом РНБО в першу чергу для того, щоб кулуарно домовлятися: хто буде потрапляти в цей список, а хто не буде. І якщо він говорить про жінку, то цілком може бути, що це натяк на тих, хто офіційно є небідними людьми, і Гереги якраз одні з них”, – сказав він для “Vesti”.

Або Юлія Тимошенко

Хоча доходи сім’ї Тимошенко на порядок менші від Гереги, вплив Леді Ю на уми народу з роками не слабшає.

Руслан Бортник вважає, що висловлювання секретаря РНБО має скоріше політичний підтекст і може слугувати лише натяком, в тому числі й на Тимошенко.

“Вважаю, йдеться про когось конкретного, того з ким у влади або у Данилова погіршилися відносини. (Якщо в публічній площині з Герегою конфліктів останнім часом не було. – Ред.), Значить, це Тимошенко або дружина Медведчука, або ще хтось “, – міркує експерт.

“Так органи влади не працюють, це стиль базарної торговки”, – заявляє Бортник.

Готуватися вартує й королеві української фармацевтики Філі Жебровській (26 місце рейтингу Forbes з 390 млн доларів), Ірині Чечоткіній (з чоловіком Владиславом вони є співвласниками Rozetka, займають 20 місце в ТОП-100 Forbes, у них – 470 млн доларів), Юлії Льовочкіній (з братом Сергієм вони володіють “Закарпаттяобленерго”) і навіть Вікторії Тігіпко.

Вадим Карасьов своєю чергою впевнений, що називати прізвища поки рано.

“Коли закон приймуть, коли прийдуть рекомендації Венеціанської комісії, тоді будуть чітко визначені критерії олігархів. Може Венеціанська комісія їх пом’якшить або, навпаки, посилить, тоді буде не дві, а десять жінок-олігархів, або взагалі не буде “, – прогнозує директор Інституту глобальних стратегій.

Нагадаємо, за проєктом закону, олігарх має такі ознаки:

1) бере участь у політичному житті;

2) має значний вплив на засоби масової інформації;

3) є кінцевим бенефіціаром суб’єкта господарювання, що є природною монополією чи має монопольні позиції на ринку понад рік, а також підтримує або посилює таке становище;

4) має підтверджені активи у понад 1 мільйон прожиткових мінімумів станом на 1 січня відповідного року (зараз це 2, 227 млрд грн). При цьому медійні активи у розрахунку статків олігарху не враховуються.

Для отримання статусу олігарха треба відповідати щонайменше трьом критеріям з чотирьох.

В цьому контексті слід звернути увагу на те, що чотирифракції Ради вимагають від Разумкова направити законопроєкт Зеленського про олігархів до “Венеціанки”, ймовірно цим рішенням нардепи хочуть загальмувати прийняття цього закону. Українці в свою чергу вважають, що  Відповідна заява написана фракціями “Опозиційна платформа – За життя”, “Голос”, “Батьківщина” та “Європейська Солідарність” вигідна виключно олігархам і діє проти бажань українського народу.