Дмитро Разумков 2 лютого офіційно оголосив з трибуни Верховної Ради — депутат-мажоритарник Олександр Дубінський виключений з президентської фракції Слуга народу (СН).

До цього, протягом анонімного внутрішньофракційного голосування це рішення схвалили 198 «слуг народу» з 246. А 29 інших вирішили підтримати Дубінського  списку санкцій Мінфіну США, колишнього телеведучого 1+1 і свого колегу Дубінського, а решта утрималися.

Депутат покинув фракцію за особистою вказівкою президента Володимира Зеленського, про це повідомили  співрозмовники в оточенні глави держави. А причиною для цього рішення слідували американські санкції.

Експерти розібрались, чому на Банковій зважилися позбавити Дубінського місця і чим це може бути  небезпечно для нинішньої влади.

Тиждень тому, в день свого 43-річчя, Зеленський прийшов на святковий фуршет до своїх депутатів в КВЦ Парковий.

Крім неформального спілкування з парламентськими соратниками главі держави потрібно було донести до Дубінського просту думку: йому необхідно тимчасово покинути парламентські лави СН, поки той не зможе зняти санкції Вашингтона, і не доведе, що не є частиною російської мережі зовнішнього впливу. Мовляв, бути у команді президента і, одночасно, об’єктом обмежень в США, неможливо.

Дубінський відмовився зробити подарунок президенту і не залишив фракцію добровільно. Більш того, він опублікував відкриту заяву, з якої випливало, що він не відчуває за собою провини, а те, що сталося вважає наслідком надісланого до Вашингтону «наклепу», який «сфабрикували» представники Центру протидії корупції (ЦПК).

Джордж Баррош, політичний аналітик з Вашингтону і фахівець з України підкреслив, що «збереження Дубінського в СН навряд не могло б істотно зіпсувати відносини між США і Україною».

Тоді здавалося, що Дубінський дійсно збереже своє місце в монобільшості, — так це пояснювали в Офісі президента (ОП) і в керівництві фракції СН. Наприклад, Михайло Подоляк, помічник Андрія Єрмака, сказав, що діалог у Парковому мав на меті не виключити подсанкціонного парламентаря, а виробити спільну позицію президента і монобільшості для подібних випадків.

У той же час Офіс генпрокурора, який підконтрольний Банковій, відкрив проти Дубінського, за даними ЦПК, дві кримінальні справи: за ухилення від сплати податків і легалізацію доходів, отриманих злочинним шляхом.

«Підозрілого» депутата це не зупинило, — в телеефірах він продовжив виправдовувати себе, звинувачуючи колег по фракції в державній зраді.

Більш того, за крок до виключення парламентар дозволив собі особистий випад проти Зеленського, озвучений ним у відеоролику:

«Якщо відштовхуватися від того, що ви мені сказали особисто, спираючись на думку аферистів, які мене оббрехали, і вимагають щоб я пішов з фракції, ніби … після мого виходу … трава стане зеленіше, а небо блакитніше, … то я точно також можу сказати вам, — що вам потрібно перестати бути президентом України…»

В свою чергу, в інтерв’ю у програмі “Перехресний допит” нардепка від “Слуги народу” Євгенія Кравчук стверджувала, що санкції США не є юридичною підставою для виключення із фракції. Нардепи ніби побачили проблему Дубінського в іншому.

За некомандну роботу (виключили з фракції). Треба визнати, що таку свою позицію Олександр Дубінський і раніше висловлював – була доволі неприємна критика у бік свої колег, команди та уряду, – запевнила Кравчук.

Опираючись на її слова, для багатьох нардепів у фракції  поведінка Дубінського була аргументом, щоб підписатись за виключення. Мова йде про його дії після введення санкцій США. Зокрема, й те, що він відмовився виходити з фракції самостійно.

“Володимир Зеленський пропонував більш коректний варіант, щоб Дубінський сам вийшов із фракції і не треба було б влаштовувати цей цирк”, – сказала Кравчук.

Нардепка сказала, що Дубінський вже не повернеться у фракцію. Але відмітила, що механізм для повернення існує – для цього потрібна його заява і 70% голосів нардепів.