В Україні генпрокурор – це завжди людина президента. Про це в відеоінтерв’ю розповіла журналістка Олеся Медведєва. За її словами, людина на посаду генерального прокурора призначається президентом, тому це завжди певним чином представник гаранта.
У випадку попередньої влади президента Петра Порошенка – тодішній генпрокурор, одіозний Юрій Луценко, займався тим, що покривав «брудні справи» влади.
«Луценко дуже довго покривав найрізноманітніші брудні справи і в кінці своєї каденції, коли він розумів, що його зараз дуже швидко “приберуть”, йому треба було подбати про свій захист. Тому що крім його непрофесіоналізму, там дуже багато покривання Порошенка і всякого брудного», – каже Медведєва.
Таким чином, для свого захисту, Луценко спробував знайти протекторат США, надавши свою підтримку адвокату Трампа Рудольфу Джуліані.
Але при цьому, розслідувань проти влади Порошенка поки що грунтовно немає.
«Ні в одній із справ проти Порошенка екс-президент не є підозрюваним. У Порошенка є зв’язки в США, в демократичній партії, через які він забезпечив собі певний імунітет», – вважає Медведєва.
До слова, підтягувати англійську мову колишньому генеральному прокурору Юрію Луценку, можливо, доведеться продовжити не в Британії, за ґратами в Україні. Національне антикорупційне бюро відкрило кримінальне провадження проти нього за зловживання владою. Ексочільнику ГПУ світить до 12 років.
У відповідь на запит журналістів НАБУ підтвердило, що ще у вересні відкрило кримінальне провадження проти Юрія Луценка за зловживання владою або службовим становищем. Відкрили справу на виконання вимог Солом’янського районного суду міста Києва. Залежно від класифікації злочину, Луценку загрожують виправні роботи або позбавлення волі від 3 до 12 років.
Раніше, в жовтні, справу проти ексгенпрокурора відкрили і у Державному бюро розслідувань – за заявою голови фракції “Слуга народу” Давида Арахамії.
Депутат звинувачує ексгенпрокурора у причетності до нелегального грального бізнесу. Він назвав Луценка акціонером мережі нелегальних казино. Юрій Луценко у відповідь назвав ці звинувачення “фантазією”.
Тим не менше, справу розслідують.
А ось політолог Володимир Фесенко не виключає, що Луценко зробив суттєві порушення, будучи генпрокурором.
“Щоб притягнути Луценка до відповідальності, потрібні серйозні звинувачення. Що стосується звинувачень у покриванні грального бізнесу, то, якщо Луценко і присутній, то, як молодший акціонер, щоб були дивіденди на життя. Але довести це дуже складно,– зазначає Фесенко.
За збігом обставин, наприкінці вересня Юрій Луценко раптом відбув до Лондона. За словами його прессекретарки, колишній генпрокурор відлетів туди не менше ніж на півтора місяці, нібито підтягнути англійську. Відбулось це в розпал гучного скандалу, в якому Україна опинилась саме через Юрія Луценка.