Віцепрезидент Єврокомісії Франс Тіммерманс висловив застереження щодо мирної ініціативи, оголошеної Китаєм у війні в Україні.
Про це повідомляє Handelsblatt.
Мирний план може спрацювати лише за умови відходу російської армії за кордони України, заявив Тіммерманс. Єдиний шлях до мирного плану – це повага до суверенітету і кордонів України.
“Якщо ми почнемо з припущення, що кордони поважаються, то все пекло вирветься на свободу” – зазначив він.
Тіммерманс дав зрозуміти, що поки не ясно, як може виглядати мирний план.
Китай пообіцяв мирну ініціативу в першу річницю російського вторгнення. Речник МЗС КНР Ван Веньбінь оголосив, що “позиційний документ” щодо врегулювання війни стосується поваги суверенітету і територіальної цілісності, основ Статуту ООН, врахування законних інтересів безпеки всіх країн, а також підтримки всіх зусиль, спрямованих на мирне врегулювання.
«Китай подасть документ із викладом позиції щодо політичного врегулювання українського питання. У документі ми повторимо пропозиції, зроблені головою КНР Сі Цзіньпіном, у тому числі про необхідність поважати територіальну цілісність і суверенітет, дотримуватись мети та принципів Статуту ООН, про необхідність серйозно ставитися до законних побоювань у сфері безпеки та підтримувати всі зусилля, що сприяють мирному врегулюванню», — сказав він під час Мюнхенської безпекової конференції.
Ван Ї додав, що лідер Китаю Сі Цзіньпін на другий день після російського вторгнення сказав, що Росія й Україна мають сісти за стіл переговорів.
«Відбулися раунди перемовин у Білорусі й Туреччині. Ми бачили текст рамкової потенційної угоди. Однак процес зупинився. Чому так сталося, ми не знаємо. Певно, якісь сили не хотіли матеріалізації мирних угод, якісь інтереси перешкоджали», — заявив китайський дипломат.
За словами Ван Ї, позиція Китаю відтоді не змінилася.
«Ця війна не має продовжуватися. Конфлікти та війни не мають переможців, їх не можна вирішити простим способом — протистоянню треба запобігати», — підсумував один із китайських лідерів.
Також додамо, що Сполучені Штати висловили занепокоєння з приводу можливих поставок зброї з Китаю до російської федерації. “Якщо американці виходять з такою інформацією, ми повинні поставитися до неї серйозно”, – сказав Тіммерманс, посилаючись на заяви міністра закордонних справ Ентоні Блінкена. Якщо це станеться, це матиме “серйозні наслідки” для відносин з Китаєм. Однак він сподівається, що китайське керівництво дотримається свого слова не постачати зброю.
За даними, США в січні надали КНР докази того, що деякі китайські держкомпанії можуть надавати нелетальну військову та економічну допомогу Росії у війні Україною. За словами співрозмовників агентства, Вашингтон вважає, що Пекін хоче допомогти Росії і не є нейтральною стороною.
Китай звинуватив США в дезінформації. Офіційний представник міністерства закордонних справ Китаю Ван Веньбінь сказав, що “саме американська, а не китайська сторона постачає на поле бою постійний потік зброї”.
“Американська сторона не має права читати лекції Китаю, і ми ніколи не допустимо, щоб США диктували або навіть чинили тиск на китайсько-російські відносини. Хто закликає до діалогу і миру, а хто роздає ножі й заохочує конфронтацію?”, – сказав Ван Веньбінь.
Ван Веньбінь додав, що Китай продовжує “закликати до миру і просувати переговори” для врегулювання “конфлікту” в Україні, і що він твердо має намір “грати конструктивну роль у сприянні деескалації і охолодженню ситуації”.
Що ж, позиція Китаю залишається досить сумнівною, тому очікуємо майбутню промову лідера цієї країни, аби зрозуміти наміри КНР у російсько-українській війні.