9 грудня православна церква відзначає річницю освячення собору великомученика Георгія Побідоносця в Києві. Примітно, що святий Георгій вважається повелителем вовків і покровителем хліборобів. У народі це світле свято прозвали Юр'їв день або Єгорій Осінній (за старим стилем – 26 листопада). Єгорій зветься «осіннім» тому що раніше, при старому літочисленні, свято припадало якраз на 26 листопада.
Юр'їв день 9 грудня: головні заборони і прикмети свята
Це свято особливо шанували в народі за часів кріпосного права. Цілих два тижні (за тижні до свята і після нього) селянам дозволялося переходити від одного землевласника до іншого. При цьому селянам при догляді належало віддати всі борги і сплатити поміщику старшину — особливе мито за користування земельним наділом і двором. Відмовляти їм в цей день було не можна. Потім цю вільність скасував російський боярин Борис Годунов у кінці XVI століття. Це стало несподіванкою для всіх селян, звідси і пішла знаменита приказка: «От тобі, бабуся, і Юр'їв день!».
Популярне: Від 200 гривень і вище: Вже з 1 грудня на українців чекає нове подорожчання
Крім того, якщо в цей день чоловік вирушав у далеку дорогу, необхідно було відслужити молебень про благополучне завершення поїздки. Також до Геогорія потрібно було роздати всі борги, інакше можна було прожити все життя в боржниках.
Ще наші предки цього дня судили про погоду за прикметами. Так, щоб передбачити погоду, ходили слухати воду в колодязі. Якщо ні плескоту, ні шереху з колодязя не було чути — чекали спокійної зими. А якщо йшла по воді брижа — це віщувало хурделиці і заметілі.
При цьому до Юр'єваого дня намагалися оббити всі двері повстю або рогожею, законопатити вікна і льохи, щоб мороз не проникав у хату. Заборонялося лежати в цей свято без діла і відпочивати. Господині випікали обрядове печиво у вигляді коней, яке збирала потім молодь. Печиво залишали в чистому полі зі словами: «Єгорій милостивий, не бий нашу худібку і не їж, ось тобі коней принесли!»
Святому Георгію молилися про те, щоб хижаки не нападали на домашніх тварин. Говорили, що саме в цей день вовки починають ходити за здобиччю. «Що у вовка в зубах — то Єгорій дав», — вірили наші предки.