Замість обіцяного підвищення з 1 травня тарифів на газ для населення українців порадували звісткою про те, що з 1 квітня газ подешевшає.  Однак документа поки у відкритому доступі немає.

Весь минулий рік українців привчали до думки про те, що ціни на газ повинні вирости.  Мовляв, таке «вимога МВФ», який виступає за ринкове ціноутворення.  За заявами українських чиновників, населення України платить за газ лише 60% його комерційної ціни, а до кінця 2019 року має отримати тариф, рівний 100% від фактичної вартості.  Перший етап подорожчання – приблизно на 20% – був запланований з 1 травня 2019 року.  Решта 20%, за розрахунками Кабміну, повинні були додатися вже з 1 січня 2020 року, когдатаріф для населення повинен стати ринковим.

Тобто якщо зараз населення платить за 8,55 грн за кубометр газу, то з 1 травня мало платити приблизно по 9,7 грн.

Правда, навіть говорячи про майбутнє подорожчання газу, чиновники уточнювали: це станеться, якщо продовжить діяти існуюча формула розрахунку тарифу для населення, яка бере за основу ціну на газ для комерційних споживачів, що діяла з липня по вересень 2018 року.  Однак з того часу комерційна ціна на газ знизилася.  І вийшло, що населення, навіть з урахуванням 20% -вої «знижки», повинно було платити за газ дорожче, ніж підприємства.  Зокрема, з 1 квітня для промислових підприємств тариф на газ становить 7,19 грн / кубометр з урахуванням ПДВ, для населення же до постанови Кабміну залишався тариф 8,55 грн.

«Ціни на газ продовжують знижуватися і зараз знаходяться на мінімумі 2016 року.  Так, на найбільшому хабі TTF газ подешевшав до рівня в 14,5 євро за мегават на годину.

Зниження вартості газу обумовлено теплою зимою і введенням атомних електростанцій в Японії, через що попит на газ в Азії істотно знизився.

У зв'язку з цим виробники почали знижувати ціни і відправляти газ до Європи.  Найближчий до України хаб CZ VTP пропонує газ з постачанням завтра вже за 15,11 євро за мегават.

При перерахунку на куб його вартість становитиме 0,1594 євро, або приблизно 4,85 гривень за куб », – розповідає аналітик Альпарі Максим Пархоменко.

«Нафтогаз України» ще в березні звернувся до уряду з пропозицією скасувати розрахунок тарифу для населення за формулою достроково, що дозволить здешевити газ для населення.  Тоді в уряді застерегли, що скасування формули може виявитися «пасткою».