Міністр закордонних справ Дмитро Кулеба заявив, що захоплення РФ кораблів ВМС України у листопаді 2018 року біля Керченської протоки призведе до серйозної відповідальності Москви. Київ збирається “задавити” російську державу в правовому полі за допомогою юридичних аргументів. Навіть після того, як у Кремлі зміниться влада, Росія нестиме відповідальність за свої дії.

У своїй статті на Українській правді він розповів про те, що Київ в ситуації з інцидентом в Керченській протоці має намір боротися з Москвою в правовому полі, і збирається “задавити” Росію юридичними аргументами. Україна має надію на серйозні й довгострокові наслідки для російської держави.

“Коли росіяни таранили “Яни Капу”, вони реготали і кричали “Дави його!”. Ми всі добре пам’ятаємо це відео. Але добре сміється той, хто сміється останнім. Ми теж вміємо тиснути. Тільки не залізним бортом корабля. Ми тиснемо залізною логікою юридичних аргументів. І ми задавимо російських злочинців. Красиво і відповідно до міжнародного права. Нехай це займе більше часу, ніж знадобиться російським військовим для тарана корабля в міжнародних водах. Але наслідки для порушників будуть значно серйознішими і тривалішими”, – зазначив Кулеба.

На його думку, навіть після того, як в Кремлі зміниться влада, Росія нестиме правову відповідальність. Покарання має бути невідворотним, і Київ вже працює над реалізацією цього завдання.

“Навіть після зміни режиму Путіна міжнародні суди залучатимуть Росію до юридичної відповідальності. Я кажу це прямо і відверто з однією простою метою. Хочу, щоб кожен, хто виконує сьогодні злочинні накази керівництва в Кремлі, вже зараз знав ціну своїх дій. Путін не вічний, а сховатися не вдасться. І це не загроза, а попередження. Покарання невідворотне і ми наполегливо і послідовно працюємо над втіленням”, – сказав дипломат.

“Ми застосовуємо три довгострокові інструменти для досягнення мети: холодний юридичний розрахунок, залізні правові аргументи і послідовну, систематичну роботу зі Стратегії зовнішньополітичної діяльності України”, – підкреслив Дмитро Кулеба.

Як відомо, 25 листопада 2018-го року три кораблі Військово-морських сил Збройних сил України, броньовані катери “Бердянськ” і “Нікополь”, а також буксир “Яни-Капу”, здійснювали плановий перехід з порту Одеси до порту Бердянська.

Росіяни незаконно наказали українським військовим кораблям зупинитись у міжнародних водах Чорного моря, та під волання “Дави його!”, захопили кораблі та 24-х українських військовослужбовців.

Російська Федерація порушила імунітет військових кораблів, який є основоположним принципом морського права та гарантований Конвенцією ООН з морського права. Він передбачає, що кораблі ВМС України “Бердянськ”, “Нікополь” та “Яни Капу” є втіленням нашого суверенітету. Захопивши їх, Росія грубо порушила і суверенітет України, і міжнародне право.

У травні 2019 року Міжнародний трибунал з морського права в Гамбурзі на вимогу України постановив: РФ має негайно звільнити три українські військово-морські судна та 24 затриманих українських моряків.

Але Росія продовжувала утримувати кораблі та екіпаж, звільнивши їх лише у вересні та листопаді 2019 року. Крім того, росіяни досі не закрили кримінальні справи проти українських моряків.

Промовиста деталь – стан, у якому Росія повернула кораблі. Росіяни пограбували не лише військове обладнання (зброю, боєприпаси, системи зв’язку тощо) – вандали зняли навіть ліхтарі, кухонну плиту та санвузол.

У цьому випадку поведінка Російської Федерації відрізняється від дій сомалійських піратів хіба тим, що росіяни грабують відкрито під власним триколором, не ховаючись, підкреслює Кулеба.