Ворог продовжує активні наступальні дії на більшості напрямків. Поточної доби окупанти здійснили вже 53 спроби просунутись уперед. Найбільше – в смугах оборони військових частин на Куп’янському та Покровському напрямках. Сили оборони України стримують натиск та дають рішучу відсіч штурмовим групам противника.
Про це повідомляє Генеральний штаб України у вечірньому зведені.
На Куп’янському напрямку російські окупанти вже 13 разів атакували наші оборонні рубежі. Вісім з цих атак ще тривають, в районах населених пунктів Стельмахівка, Твердохлібове, Дружелюбівка, Невське та Іванівка. Окрім того, ворог завдав трьох авіаударів, бив некерованими авіаційними ракетами біля Андріївки, Сергіївки і Макіївки. Українські воїни не дають загарбникам нарощувати зусилля, тримають під вогневим контролем та виснажують наступальний потенціал противника. Ворожі втрати уточнюються.
На Краматорському напрямку загальна кількість бойових зіткнень на цей час складає шість. Українські воїни продовжують відбивати три ворожі штурми у районах населених пунктів Андріївка та Новий. Ситуація контрольована. Загарбники завдали ще два авіаудари – били з озброєння штурмовиків Су-25 по території біля Дружби та Північного.
На Покровському напрямку точиться сім бойових зіткнень, зокрема на напрямках населених пунктів Калинове, Новоолександрівка та Сокіл. Загалом ворог здійснив уже 16 спроб покращити тактичне положення. Українські захисники жорстко перешкоджають окупантам. Свої дії російські терористи підтримали шістьма авіаударами – сьогодні авіабомби падали біля Євгенівки, Калинового, Новоселівки Першої і Нетайлового, а НАРи ворог застосував неподалік Уманського.
Решта напрямків на даний час не мають суттєвих змін в обстановці.
Варто зазначити, що Росія застосовує заборонену хімічну зброю, зокрема хлорпікрин, у боях по всій лінії фронту в Україні, щоб послабити здатність українських військ захищати укріплені позиції та навіть змусити їх відступити.
Як повідомляє The Wall Street Journal, американські та українські офіційні особи, а також медики, солдати та міжнародні дослідники зазначають, що використання Росією забороненої хімічної зброї на полі бою стає дедалі частішим, оскільки Москва нарощує наступ.
На початку цього місяця США оголосили про введення санкцій проти російських компаній та державних органів, які беруть участь у створенні та постачанні хімічної зброї, що використовується на фронті, зокрема хлорпікрину. Цей хімічний агент, який іноді використовується в пестицидах, був застосований під час Першої світової війни і заборонений до використання в бою Конвенцією про заборону хімічної зброї, яку Росія підписала.
Ден Касзета, експерт з хімічної зброї та молодший науковий співробітник лондонського аналітичного центру Royal United Services Institute, стверджує, що хлорпікрин є токсичним для людей і тварин і діє як подразник. Він може спричиняти обпікання шкіри, подразнення слізних проток і утруднювати дихання, а також забезпечувати захист від нападників. За словами Касзети, сучасніші речовини, такі як CN і CS, які іноді використовуються поліцією як сльозогінний газ, використовуються як альтернатива хлорпікрину і також є забороненими згідно з конвенцією.
«За словами капітана Дмитра Сергієнка, помічника командира Аналітичного центру сил забезпечення української армії, який займається аналізом застосування хімічної зброї на фронті, всі три ці речовини використовуються росіянами на полі бою. Хоча його група здебільшого реєструє застосування CN і CS у районі, який вони відстежують, вони також знайшли дві гранати, що містять хлорпікрин, на залишених російських позиціях», — пише WSJ
Українці відстежують застосування хімічної зброї на фронті з лютого 2023 року, і кількість підтверджених інцидентів неухильно зростає. Станом на 3 травня Сили підтримки підтвердили 1891 таку атаку з моменту початку відстеження даних, 444 з них — у квітні, що на 71 підтверджений інцидент більше, ніж місяцем раніше. Ці цифри — неповна картина, оскільки через інтенсивність бойових дій часто неможливо дістатися до місця, де було застосовано газ, щоб узяти проби або опитати солдатів, зауважує WSJ.