Під грифом секретності в оборонному секторі приховані багатомільйонні махінації, це демонструє історія із закупівлями БМП-1, пише журнал Новое Время, передає Корупція.Інфо
НВ публікує окремі деталі розслідування, повністю опублікованого в останньому номері журналу.
З Чехії через Кіпр
У невеликому триповерховому будинку на проспекті Фенероменіс в офісі №102 на першому поверсі знаходиться кабінет лазерної терапії. Саме тут зареєстрована фірма PetraLink Limited. У травні минулого року Полторак завізував документ про закупівлю 30 бойових машин піхоти (БМП-1) у цієї кіпрської компанії за $5,3 млн. Відповідний документ під назвою сертифікат кінцевого споживача є у розпорядженні НВ. На ньому стоїть печатка Міністерства оборони та підпис голови відомства.
Згідно з інвойсами – документами, поданими перевізником під час перетину кордону на українську митницю, Міноборони платить за БМП-1 кіпрській PetraLink по $176,7 тис. за одиницю. Така ж їх ціна вказана в сертифікаті Держслужби експортного контролю.
PetraLink не виробляє БМП-1, а закуповує їх у чеської компанії Real Trade. Та є дочірнім підприємством чеської Excalibur Army, що належить бізнесменові Ярославу Стрнаду. Цей підприємець, за даними міжнародної організації журналістів-розслідувачів OCCRP, спонсорував президентську компанію проросійського президента Чехії Мілоша Земана.
Кіпріоти закуповують у чехів техніку по $154 тис. за одиницю. Ця сума підтверджена двома джерелами: інвойсами (ціна позначена в євро) і контрактом між Real Trade і PetraLink, який також є в НВ (там вказано еквівалент $154 тис. у чеських кронах).
Тобто за кожну БМП міністерство переплачує $22,7 тис. Причому кіпріоти нічого додаткового з технікою не роблять. А оскільки контракт передбачає поставку 30-ти машин, то сумарна "дельта", зароблена PetraLink, становить $681 тис.
Як дев'ять людей розібрали 93 БМП
Захоплююче розслідування діяльності PetraLink повернуло НВ до вже описаного у попередньому матеріалі контракту між Укроборонпромом та польською фірмою Wtorplast. У документі було зазначено, що українська структура купує у поляків розібрані БМП-1 і платить по $99 тис. За корпус і $66 тис. за вежу, або $165 тис. за все. НВ має у своєму розпорядженні документи, де зафіксовані обидві ціни.
В Укроборонпромі таку закупівельну вартість БМП-1 назвали адекватною.
Причому в Україні, як з'ясував НВ, є приватна компанія Техімпекс, яка закуповує у Wtorplast аналогічні БМП-1 значно дешевше і продає їх потім в арабські країни.
За даними Держфіскальної служби, які є у розпорядженні редакції, корпуси БМП-1 Техімпекс купує по $49,4 тис. за штуку, а вежі – по $27,1 тис. У сумі (за бойову машину в цілому) це на $88,5 тис. дешевше, ніж в аналогічної закупівлі Укроборонпрому.
Якби держконцерн купував у поляків свої 93 БМП-1 за такими ж цінами, він заощадив би на цій партії $8,23 млн.
Зате раніше у відкритому зверненні до НВ з приводу першої публікації представники цієї держкомпанії писали: договір із польською Wtorplast – це перший контракт із країнами НАТО на поставку військової техніки. І після модернізації немолоді чесько-польські БМП-1 стають боєздатними.
"БМП-1 – сама по собі одна велика технічна проблема", – стверджує Іван Савельєв, інженер-конструктор приватного виробника озброєнь Armorum Solutions і ветеран 59-тої мотопіхотної бригади. За його словами, вже до кінця 1980-х БМП-1 застаріли. На більш-менш пристойну модернізацію "польських" БМП-1, за його оцінками, треба витрачати $100-120 тис.
Коли НВ написав, що модернізація закуплених у польській компанії Wtorplast машин коштує Україні $40 тис., в Укроборонпромі відповіли: ні, сума в рази менша.
Та й сама Wtorplast не виглядає блискучим партнером. На кінець минулого року в ній значилися в цілому лише 9 співробітників. Як з таким персоналом поляки змогли виконати розбирання 93 чеських БМП-1, які за контрактом далі постачали Укроборонпрому, – питання без відповіді.
Популярне: Нововведення від Нацбанку: українці більше не зможуть вільно користуватися зарплатними картками
У фінансовому звіті Wtorplast за 2016-й зазначено: вона отримала дохід $1,6 млн і чистий прибуток $147,8 тис. Однак лише за контрактом з Укроборонпромом на поставки БМП-1 поляки повинні були того року отримати від України $15,3 млн.
Віце-спікер Сироїд виступає за кардинальне зниження рівня секретності у процесі оборонних держзакупівель. І наводить приклад США. "Бюджет оборонних закупівель Штатів – це 120 сторінок, де вказано, скільки коштує кожна одиниця озброєння, – розповідає вона. – А в нас є оборонний бюджет на 8 рядків в Excel – і наші військові кажуть, що у них все прозоро".