Генпрокурор Руслан Рябошапка недавно призначив Віктора Чумака, який до цього обіймав посаду головного військового прокурора, заступником генпрокурора.

І от, не встиг посадовець перейти на нову посаду, як вже відзначився гучною заявою.

За його словами, він порадив би народним депутатам пишатися тим, що відбувається в прокуратурі. Надалі подаємо в оригіналі.

“Знаю, що знову наїмся критики від політичних опонентів і лайна від тролів по самі вуха. Знаю, що краще промовчати, зробити вигляд, що не помітив і пройти повз. Але одна з функцій нормальної людини – просвітницька. Треба роз’яснювати природу речей.

Цей допис – із приводу поста у Facebook шанованої мною депутатки від СН [Єлізавети Богуцької] з питанням до генерального прокурора: “Доколє? Скоро друга весна піде!, – пише Чумак.

Спочатку трохи теорії. Прокуратура не є органом, який здійснює “посадки”. Таким органом є суди. Прокуратура не є органом, який проводить досудове розслідування. Такими органами є:

НАБУ – у частині корупційних злочинів високопосадовців;
ДБР – у частині загальнокримінальних злочинів високопосадовців та деяких інших категорій осіб;
СБУ – у частині злочинів проти держави, безпеки та ін.;
ДФС – у частині злочинів проти порядку оподаткування;
Національна поліція – усе-усе інше.

“Направлення обвинувачення в суд – це результат спільних злагоджених дій прокуратури, слідчих та оперативних органів”, – зазначає заступник Рябошапки.

За його словами, на практиці ми маємо трохи інший перформанс. За чотири останні місяці частково реформовану прокуратуру у вигляді Офісу генерального прокурора. І нереформовані обласні та місцеві прокуратури з вадами, які в них накопичувались 28 років.

Абсолютно не реформований слідчий та оперативний апарат Національної поліції з навантаженням на одного слідчого більше ніж 100 кримінальних проваджень.

Нове, але неадекватно створене ДБР, яке, дякуючи депутатам, довелося терміново перезапускати. Професійні, але обмежені за своєю підслідністю слідчі апарати СБУ.

“Професійне, молоде НАБУ, яке разом із САП тільки одне, в принципі, і може дати ті результати, яких так чекає пані депутатка. Адже суспільству не цікаві результати затримання дрібних чиновників чи сільських голів. Йому потрібні затримані міністри та депутати. Не менше. І всі – за корупційними злочинами. Бо всі знають, що вони бариги та злодії. От тільки, на жаль, суд аргумент “усі ж знають” не приймає у вигляді доказу, отриманого процесуальним шляхом, – запевнив Чумак.

На останок він додав, що вручених підозр і скерованих за чотири останні місяці до суду матеріалів стосовно високопосадовців було більше, ніж за останні п’ять років.