Володимир Зеленський висловився з приводу того, чи потрібно Україні вступати в НАТО.

Україна активізувала співпрацю з НАТО в 2014 році на тлі анексії Криму Росією і початку російської агресії на Донбасі. 

В кінці 2014-го Верховна Рада прийняла закон, який передбачає відмову України від політики “позаблоковості”. У червні 2017 року парламент підтримав закон, що закріплює намір України вступити в НАТО.

Популярне: Можна не платити? Газовики розповіли, що робити з вказаним в нових платіжках боргом

Тепер Володимир Зеленський з упевненістю стверджує, що здатний домовитися з НАТО. При цьому він підкреслив, що умови для вступу в Україні поки що не створено, про це він повідомив в інтерв’ю виданню Гордон.

«Моя думка: я ніколи не ходжу в гості, якщо мене не кличуть. Не хочу відчувати себе збитковим, людиною другого сорту. Звичайно, круто туди вступити … У мене питання по НАТО. Що це? Війська, які будуть захищати нас від агресорів? Якщо будуть – добре, йди домовся тихо. 

Кому потрібні плакати? Я не розумію: ви дипломати або фіг знає хто? Треба буде – я домовлюся з НАТО. Хоча там такі умови … У нас війна на території – це вже заважає нам вступити в Альянс », – зазначив Володимир Зеленський.

Зеленський вважає, що Україні потрібно вступати в будь-які союзи, якщо при цьому вона не втратить незалежність. 

Відзнимо, що за словами експертів у своїй цитаті Володимир Зеленський озвучує дві тези:

— закріплення курсу на інтеграцію до НАТО в Конституції нічого не дасть

— домовлятися про вступ до НАТО треба "тихо" (тобто без публічного обговорення)

Незрозуміло, яким чином можливо "тихо" приєднатися до НАТО, як пропонує Володимир Зеленський. 

Адже для цього, по-перше, треба провести низку комплексних реформ, що потребують бюджетних ресурсів. 

По-друге, до країн-кандидатів є неофіційна, але вагома вимога НАТО — підтримка населенням рішення про приєднання. Поширена практика — проведення загальнонаціонального референдуму, що аж ніяк не вкладається в поняття "тихо". 

До речі, відсутність підтримки населенням України вступу до НАТО була одним із аргументів Франції та Німеччини на користь того, щоб не дати Україні План дій членства у 2008 році. Зараз вступ до НАТО підтримують 42% населення, що менше, ніж у минулі два роки, але значно більше, ніж, наприклад, у 2012 році (13%). Тому відповідна адвокаційна кампанія є важливою складовою руху до НАТО.

Отже, Володимир Зеленський маніпулює, коли каже, що закріплення руху до НАТО в Конституції не має жодного практичного сенсу, а домовитись про вступ можна "тихо".