Ситуація навколо конфлікту Володимира Зеленського і Конституційного Суду України навколо е-декларування, в яку оперативно втрутився Дмитро Разумков, свідчить про політичне розлучення президента України і спікера парламенту.
Про це заявив посол України в Білорусі (2010-2011 рр.), представник України у ТКГ у Мінську (2015-2016, 2019 рр.) Роман Безсмертний ефірі “Прямого”.
– Як ви вважаєте, цю гру (щодо е-декларування і КСУ) злагоджено зіграли представники влади? Тому що багато хто каже, що всю цю історію розіграв спікер Дмитро Разумков разом з главою правоохоронного комітету Дмитром Монастирським, а президент нібито був більше спостерігачем в цій історії.
Це перша річ, в якій розійшлися в позиції президент і голова парламенту. І насправді тут треба віддати належне Разумкову – він і витягував ситуацію, і заробляв собі бали. Можна сказати, що це початок розлучення політичного між президентом Зеленським і головою парламенту. Однак треба чітко розуміти, що доля голови парламенту – вона невесела при таких повторюваних речах. Звідси очевидно, що тут це той момент, який при тому, коли пішло все не за сценарієм, а пішли воно, коли президента втягнули в розбірки з Конституційним Судом… там відбулася дурниця.
Тому що, якби президент знаходився, умовно кажучи, контролюючи ситуацію, виступаючи гарантом додержання Конституції, то все можна було б режисувати, умовно кажучи, смикаючи за необхідні нитки. А те, що він пішов у цей процес і почав сам задавати тональність – це моментально придало негативного характеру. Бо почалася конституційна дуель між президентом і Конституційним Судом, що є недопустимим в державі.
За таких умов інституційний конфлікт привів до того, що третя сторона мусила ситуацію витягувати. І очевидно, що тут Разумков не міг не капіталізувати свій вплив у такій ситуації. Що далі відобразиться на ситуації у фракції? Це потягне за собою серйозні претензії по міністрах, по уряду і так далі. Тобто воно вже на поверхні лежить.
– Ви про розлучення між президентом і спікером?
Так-так. Очевидно, що це невдовзі відбудеться. Тут же ситуація яка? Який би не був голова парламенту, він на собі тягне позицію декількох політичних сил. Йому треба балансувати, тримати ці 226 голосів якимось чином. І як тільки почне зриватися ця ситуація в парламенті… бо парламент – це теж дуже цікавий орган. Одна справа – це публічний театр. А зовсім інше – те, що знаходиться за кулісами всього цього. Ми ж не все це бачимо. І очевидно, що навіть зміст прийнятого закону свідчить про те, що немає позиції спільної між цими двома інститутами.
Раніше посли країн G7 на відеозустрічі з Зеленським зійшлися на необхідності чесного та прозорого відбору суддів КСУ.