У Південно-Африканській Республіці 22 серпня стартував саміт лідерів країн БРІКС (Бразилії, Росії, Індії, Китаю і ПАР), де заявили про розширення організації з 2024 року. А російський диктатор Владімір Путін хоче, аби наступна зустріч пройшла у Росії. Утім, це лише заяви, які наразі не мають жодної ваги.

Про це одному з українських ЗМІ сказав американський політолог Раміз Юнус. БРІКС не може скласти конкуренцію ЄС чи G7.

Група БРКІС була створена задля обговорення економічних проблем. Утім, наразі там такої складової майже не залишилося, а великий акцент робиться на політиці.

«Саміт БРІКС – політичне шоу, там немає економічної складової. Там багато політики, яку просуває Росія та країни, які об’єдналися у БРІКС за ваговою категорією. Навіть, якщо заявили що додасться 6 країн, це не має викликати сьогодні загрозу у країн-союзників України», – зазначив Юнус.

Наразі до БРІКС входять Бразилія, Росія, Індія, Китай та ПАР. На саміті президент ПАР Сиріл Рамафоса заявив, що приєднатися до блоку запросили Саудівську Аравію, Іран, Єгипет, Аргентину, Ефіопію і ОАЕ. За його словами, їхнє членство має розпочатися з 1 липня 2024 року.

Навіть в контексті можливого розширеного складу БРІКС неможливо конкурувати з ЄС або G7. Ці об’єднання країн мають спільні риси, такі як географічна близькість, ідеологічні погляди та геополітичні стратегії.

«Світом правлять гроші, економіка і військо – на боці БІРКС цього немає. У цих країн різна географія. Що вже ставить питання про проблеми логістики. Для України це нічого не значить. Це будуть просто декларації і країни дотримуватимуться нейтральної позиції, як зараз», – пояснив політолог.

До того ж країни орієнтуватимуться на політику Китаю, який наразі є лідером БРІКС, додав він. А Китай має свою позицію і зорієнтована вона може бути не на зв’язки з Росією, а безпосередньо співпрацю з ЄС.

Зокрема, що цікаво, Китай поступово «віджимає» БРІКС в Росії.

Про це українському телеканалу розповів політтехнолог Борис Тизенгаузен, зауваживши, що Росія суттєво ослабла упродовж повномасштабної війни проти України. Цим зараз користається Китай.

Як наголосив Тизенгаузен, Китай намагається створити на противагу «Великій сімці» своє угруповання держав. І БРІКС має стати певною базою для цього. Раніше Росія вважала, що саме вона є головною в цій організації.

Вже навіть нові заявки туди є. Планує вступити Аргентина та ще низка держав. Китай створює на противагу Заходу свою досить потужну систему. Я б цю історію не недооцінював би, – зауважив Тизенгаузен.

Світ поступово поляризується. Автократичні та близькі до них режими намагаються об’єднатися. Ситуація видається досить серйозною.

Глава Китаю Сі Цзіньпінь усвідомлює, що може планувати свою політику вже не від виборів до виборів, а десятиліттями. Це наштовхує на те, що Пекін спробує розв’язати проблему з Тайванем, що здатне спровокувати серйозний світовий конфлікт.

Мені здається, що Захід недооцінює загрозу формування нової коаліції разом з Китаєм. А Росія, увійшовши в цю орбіту, отримає певне «покровительство». Вона навіть вже його отримала. Скільки б протягнула Росія, якби не продаж енергоресурсів до Індії та Китаю?, – розповів Тизенгаузен.