Диктатор РФ Володимир Путін найбільше боїться втратити окупований 2014 року Кримський півострів, оскільки це призведе до його політичної смерті. Але все більше факторів говорять про те, що наступ ЗСУ на Крим буде успішним із деокупацією протягом кількох місяців. Такий сценарій вважають за можливе і реальне навіть аналітики, які консультують російську політичну верхівку.  

Перед вторгненням вони попереджали, що плани Москви “за 3 дні” захопити Київ не під силу війську РФ і солдатів не зустрічатимуть із квітами в українських містах. Про це розповів історик Валерій Соловей в інтерв’ю одному з українських ЗМІ.  

“Ті ж експерти, які свого часу розповідали Патрушеву (секретар російського Радбезу і один з найближчих соратників Путіна, – ред.), що український опір буде набагато інтенсивнішим, а російська армія не така хороша, вони вважають і розглядають як одне із варіантів можливість боїв на території Криму вже влітку”, – розповів Соловей.  

Є кілька сценаріїв, реалізація того чи іншого залежатиме від реакції на появу українських сил у Криму. Як пояснює історик, якщо диктатора оперативно звинуватить у найбільшому провалі – “політична диспозиція в Росії почне змінюватись, впливаючи на військову динаміку”, і тут уже все буде дуже непередбачуваним.  

ЗСУ на території Кримського півострова будуть особистим провалом Путіна і перекласти відповідальність на російський Генштаб йому не вдасться. 

Тим часом як зазначив військовий експерт Роман Світан, Україна може звільнити окупований півострів ще до осені, утім, все залежатиме від військової допомоги. 

На його думку, якщо ЗСУ отримають дальні ракети, то ймовірність визволення Криму до кінця літа є цілком можливою. 

“Якщо нам дадуть дальні ракети, то ми в принципі навіть до кінця літа можемо заходити на півострів, знищивши дальніми ракетами типу ATACMS — типу, їх дуже багато такого рівня, — зруйнувавши близько 150 російських гарнізонів в Криму. Простіше буде заходити і простіше буде деокупувати”, – каже він. 

У разі, якщо Україна не отримає далекобійні ракети, до доведеться заходити на півострів фронтально, вважає Світан. 

“Приблизно так, як зараз в районі Бахмута і тієї ж Авдіївки. Тобто приблизно, якщо будемо заходити фронтально, то це ми до осені будемо возитися з Кримом. Але тим не менш, Крим звільнити просто”, – переконує він. 

Крім того, Світан каже, що Україні не дають далекобійні ракети і літаки західного зразка у зв’язку з політичними домовленостями. 

“ЗСУ не надають згадане озброєння, щоб Росія не відправила Су-35 Ірану. Таким способом Україна “прикриває Ізраїль. РФ була готова відправити винищувачі ще минулого літа. Однак поставки не відбулися, а значить — існує домовленість, – резюмує експерт. 

“Крим – це вже черговий захід безпековий, який демонструє самим мешканцям Криму, що ситуація не під повним контролем, як запевняє окупаційна адміністрація. Тобто спочатку був введений «жовтий рівень загрози», потім підвищено – військова небезпека, потім – закриті аеропорти, також введені обмежені заходи, але вони все рівно намагалися зберігати ті певні магніти, які створювали певну заспокійливість місцевого населення. І це було відзначення саме святкових заходів, саме 1 і 9 травня. І скасування цих заходів, а саме щодо території Криму… Аксьонов скасовує, і ці заходи не відбудуться. Це демонструє те, що окупанти подальші вживають кроки і демонстрація місцевому населенню, що все ж таки військові дії і звільнення Криму наближаються, і невпевненість окупантів у своїх силах”, – зазначив в інтерв’ю українським ЗМІ заступник постійного представника президента України в Автономній Республіці Крим Денис Чистіков