Формально бізнесу у Росії у Мураєва може не бути. Пише «Харківтудей».

У екснардепа Євгена Мураєва, якого Міністерство закордонних справ Великобританії вважає кандидатом на роль проросійського лідера в Україні у разі нового етапу агресії, були  стійкі бізнес-зв’язки з оточенням колишнього прем’єр-міністра часів Януковича Миколи Азарова. Так, австрієць Пауль Торстен, який тривалий час був компаньйоном Мураєвих у бізнесі, — зараз став співзасновником однієї компанії з сином Миколи Азарова — Олексієм. Разом вони започаткували російське підприємство “Русвата”. Про це повідомили у Харківському антикорупційному центрі.

Минулого тижня в офіційній заяві британського МЗС зазначалося, що потенційний кандидат на роль російського ставленика — експарламентар Євген Мураєв. Такий варіант розглядається на тлі можливого повномасштабного вторгнення до України.

“У нас є інформація, що уряд Росії планує встановлення у Києві влади проросійського лідера, якщо вирішить вторгнутися і окупувати Україну. Як потенційний кандидат розглядається колишній народний депутат Євген Мураєв”, — йдеться у заяві.

У британському зовнішньополітичному відомстві також зазначили, що у цьому питанні спецслужби РФ працюють із кількома чиновниками часів колишнього президента Віктора Януковича. Зокрема, називаються колишній прем’єр-міністр Микола Азаров, ексзаступник голови уряду Сергій Арбузов, перший заступник прем’єр-міністра Андрій Клюєв та колишній голова РНБО Володимир Сівкович.

Мураєв спростував заяву британського МЗС.

“Це якась дурість. Мені вже чотири роки заборонено в’їзд до Росії. Якби я мав активи у Росії, вони були б заморожені, хоча у мене там ніколи не було нічого”, — процитувало Мураєва видання “Українська правда”.

У ХАЦ нагадали: ще у 2016 році Юрій Ніколов у блозі згадав “творчий” шлях Мураєва і зв’язок з Азаровим. У 2000-х роках Мураєв працював у сімейному бізнесі — його батько і мати наплодили низку будівельних та торгових фірм, де син виступав директором або співзасновником (“МКМ Харків”, “Східна фінансова група”, “Спецмонтаж”, “Буд-екструзія”, “Сир-експорт”, “Агропарк Схід”). Мураєв став помічником Азарова, коли він був нардепом. У 2010 році Мураєва призначили головою Зміївської райдержадміністрації, а за два роки він виріс до нардепа від “Партії регіонів”.

У ХАЦ уточнили, коли політична кар’єра Мураєва зміцніла, в однієї із сімейних фірм з’явилася нова назва — “Альтеп” та новий співвласник — Костянтин Пивоваров, довірена особа тодішнього голови “Партії регіонів” та уряду Миколи Азарова. Після Майдану Азаров саме на Пивоварова переписав свою австрійську компанію Garda Handels- und Beteiligungs GmbH, будинок у Відні та вілли на Сардинії.

“Також Пивоваров був віцепрезидентом харківського “Металіста” за Сергія Курченка. Проте у рамках чергового переписання азарівських активів замість Пивоварова з’явилося нове прізвище — новим партнером Мураєва в “Альтепі” став австрієць Пауль Торстен. На нього тоді переписали фірми “Хендлінг Технік” і “Будгарант-2007” з азарівського гнізда. Тоді ж у 2016 році “Альтеп” фігурував у кримінальному провадженні із заволодіння бюджетними коштами при закупівлі опалення за завищеними цінами та виведення грошей на підконтрольні структури”, — розповіли антикорупційники.

За їхніми даними, зараз співзасновник фірми “Альтеп” — мати політика Ольга Мураєва та “Хендлінг Технік”, де бенефіціаром зараз знову став Пивоваров, який змінив в обох фірмах Пауля Торстена. Мураєва і Пивоваров також бенефіціари у ТОВ “Завод “Рапід”, яке займається виробництвом каркасних будинків. Сім’я Мураєва та Пивоварів все ще разом у бізнесі.

Щодо іншого бізнесу, зазначили у ХАЦ, то телеканал “Наш” має наступну структуру власності. Це дві фірми: “Наш 24” та “Наша Прага”. Засновник обох — кіпрська фірма “Демосен Інвестментс Лтд”, а бенефіціар — та сама Ольга Мураєва.