Міністр оборони України Олексій Резніков ще в листопаді заявив про плани додатково придбати безпілотники Bayraktar.

Голова Управління оборонної промисловості Туреччини Ісмаїл Демір заявив в інтерв’ю газеті Milliyet, що поставки Туреччиною ударних безпілотних літальних апаратів (БПЛА) Bayraktar в Україну ніяким чином не пов’язані з напруженою ситуацією між Москвою і Києвом.

“Ми продали Україні партію БПЛА. Немає такого, що зараз ми продаємо (БПЛА), коли є напруженість з Росією. Були домовленості по партії, про яку говорили з самого початку. В України були певні виробничі та інвестиційні проекти… Це не пов’язано з останніми подіями. Не повинна складатися думка, що Туреччина відправляє Україні БПЛА через напруженість (з Росією)”, – повідомив Ісмаїл Демір.

У 2019 році для потреб Збройних сил Київ закупив і випробував турецькі ударні безпілотники Bayraktar TB2. Цей БПЛА має максимальну швидкість  110 км/год і може перебувати в повітрі протягом 24 годин.

меморандумом про співпрацю між Міноборони України та компанією Bayraktar Savunma, підписаним у вересні 2021 року, передбачено облаштування центру з обслуговування та модернізації безпілотників Bayraktar TB2. Планується, що центр буде побудований біля Василькова Київської області.

Також, крім цього, Резніков повідомив, що Україна готова придбати ще партію безпілотників у Туреччини.

Нагадаємо, що сьогодні президент Туреччини Реджеп Ердоган запропонував Росії та Україні виступити посередником у вирішенні конфлікту між двома державами, та РФ категорично проти.

Експерт Національного інституту стратегічних досліджень з Близького Сходу Микола Замікула зазначає:

“Заява Ібрагіма Калина підтверджує реальний інтерес Туреччини до можливого посередництва між Україною та Росією. Це не дивно – з огляду на те, що можлива ескалація українсько-російського конфлікту безпосередньо торкнеться інтересів Анкари у Чорноморському регіоні. Також варто враховувати, що влада Туреччини за рахунок підвищеної уваги до цього напряму, ймовірно, намагається створити противагу російській політиці на Кавказі. Росія отримує все більший контроль над Вірменією – і, таким чином, може контролювати процес потенційного вірмено-турецького врегулювання. В цих умовах на користь Анкари отримати додатковий вплив з інших питань, що мають значення для Москви. Посередництво у російсько-українських відносинах може стати для Туреччини корисним активом у цьому контексті”.

Та експерт вважає, що не варто вважати Туреччину ненадійним партнером для України.

“Рівень українсько-турецьких відносин, кримськотатарський фактор, а також основоположні принципи сучасної зовнішньої політики Туреччини (яка прагне продемонструвати свою силу в регіональній політиці) роблять турецьке посередництво цілком прийнятним для Києва варіантом. Зрештою Україна готова до будь-яких форматів міжнародної взаємодії, які дозволять захистити її суверенітет та відновити територіальну цілісність дипломатичними засобами”, – пояснює Микола Замікула.

На його думку, інтерес Туреччини виступити посередником на переговорах між Києвом і Москвою – очевидний.

“Формуючи навколо себе союз тюркських країн та народів, Анкара перетворюється на потужний геополітичний центр. І вже дуже скоро зможе на рівних змагатися зі США та Китаєм. Потягнувши на себе ініціативу у вирішенні спору РФ з Україною та її західними союзниками, Туреччина отримає додаткові преференції і, можливо, навіть посуне ЄС з другого місця (після США) у списку союзників України, – зазначає Олександр Курбан. – Що у цій ситуації отримає Україна? У плані вирішення конфлікту – зовсім нічого. Поки Росія має кошти вести війну, вона намагатиметься підпорядкувати собі Україну. І жодне посередництво Анкари у цьому питанні не змінить ситуацію. Ну а українській стороні точно настав час змінити Мінськ як майданчик переговорів. І Анкара – не найгірший варіант. Втім, це буде (якщо буде) суто логістичне рішення, спрямоване на покращення психологічного клімату та побутових умов. Не більше”, – зазначає експерт.