Варто нагадати, що нещодавно Володимир Зеленський дав інтерв’ю одному з італійських видань, газеті Ла Репабліка. Однією з тем для розмови була його реакція на зустріч Джо Байдена з Володимиром Путіним. Далі передаємо в оригіналі.
Чи вважаєте ви, що погрози про «дуже жорсткі економічні санкції», озвучені Джозефом Байденом, є достатніми для того, щоб зупинити Москву?
– Після переговорів американського та російського лідерів не відбувається скорочення військового угруповання біля наших кордонів. Більш того, виник ще один простір для ескалації – в Азовському морі, де 70% акваторії перекрито Росією. Коли це почне змінюватися, тоді й можна буде сказати, що аргументи звучать переконливо.
– Чи не здається вам, що для тиску на Володимира Путіна достатньо буде поставити під загрозу введення в експлуатацію щойно побудованого газопроводу «Північний потік – 2», яким Москва планує транспортувати 55 млрд кубометрів природного газу на рік до Німеччини та інших країн Європи?
– Сам факт, що «Північний потік – 2» гіпотетично може бути введений в експлуатацію, є надзвичайно дестабілізаційним для нашого регіону. Росія вкладається в різноманітні важелі тиску на європейські країни для того, щоб цей газопровід запрацював, що означатиме кінець транспортування газу територією України. Якщо це відбудеться, безпека сходу та центру Європи миттєво обвалиться.
– Наразі ви ведете активний діалог з лідерами країн ЄС. Чого саме ви очікуєте від Європи та, зокрема, від Італії?
– Можливо, хтось боїться економічного потенціалу України, але Італія та інші держави тільки виграють, якщо Україна стане повноправним членом європейської спільноти. Італійці мають не меншу політичну вагу для розмови з Росією щодо миру у Європі, ніж інші держави, які вже залучені до переговорних зусиль. Попереду Різдво – і тому зараз час, коли треба якнайбільше намагатися домовитись про припинення вогню, звільнення полонених і створення умов для безпечного пересування людей. Впевнений, що Італія може сказати своє слово, яке точно почують у Москві, і Володимир Путін не зможе цього проігнорувати.
На фоні цієї ситуації також відбулась зустріч Олексія Данілова з делегацією Естонської Республіки на чолі з Радником Президента Естонії з питань безпеки Лііс Муре обговорили поточну безпекову ситуацію у світі та регіоні, приділивши особливу увагу ситуації на Сході України та на кордоні з РФ та Республікою Білорусь.
Як інформує пресслужба РНБО України, також було обговорено питання двостороннього співробітництва у сфері безпеки й оборони та перспективи його подальшого поглиблення.
Секретар РНБО України високо оцінив рівень практичної українсько-естонської співпраці та висловив подяку за допомогу з боку Естонії Україні в її протидії гібридній агресії РФ.
За його словами, ситуація на фронті залишається незмінно складною.
«Ми знаходимося у «гарячому» стані війни з РФ із 2014 року, її агресивні маневри не є для нас новиною», – зазначив він, наголосивши на готовності української армії та суспільства дати адекватну відсіч агресорові.
У цьому контексті Секретар РНБО України акцентував на важливості Закону України «Про національний спротив», при розробці якого враховувався зокрема досвід Естонії з розбудови системи територіальної оборони, який уводиться в дію з 1 січня 2022 року.
Олексій Данілов також відзначив важливість допомоги Естонії у питаннях реформування вітчизняного сектору безпеки і оборони, лікування та медичної реабілітації українських військовослужбовців, які постраждали внаслідок російської агресії на Сході нашої держави.
Своєю чергою Радник Президента Естонії з питань безпеки Лііс Муре зазначила, що сьогодні важливим для світової спільноти є «прояв солідарності та підтримки України» в її протидії російській агресії. Пані Муре переказала вітання українській стороні від нещодавно обраного Президента Естонії Алара Каріса та висловилася за необхідність поглиблення практичної співпраці між безпековими відомствами двох країн.