Капітан ЗСУ Ігор Лапін повідомив про те, що навіть підготовка до контрнаступу вже дає певні результати.
Досвідчений український військовий Ігор Лапін розповів про важливі аспекти підготовчого процесу, який передує контрнаступу ЗСУ.
Головна теза з інтерв’ю Ігоря Лапіна для Олени Курбанової: “Ми цінуємо кожного українця, але головне, що ми цінуємо солдатів. Залужний знає, що робить? Знає. Солдати Залужному довіряють? Довіряють. Так, є різні командири, бувають і недолугі. Найбільше горе для військового – недолугий командир, але армія – це зріз суспільства: і в нас таке теж є, але є спільна стратегічна лінія ЗСУ, і ми їй довіряємо”.
Журналістка запитала свого співрозмовника, чи можна сказати, що контрнаступ ЗСУ вже почався. У відповідь на почуте екс-нардеп висловив свою експертну думку щодо того, що відбувається:
“Давайте говорити відверто, є таке поняття, як комплекс заходів, пов’язаних із підготовкою. Ми, військові, це називаємо “прелюдією”. Прелюдія у цьому контексті виглядає дуже різноманітно” .
Екс-командир “Айдара” озвучив одне з важливих досягнень процесу підготовки до контрнаступу ЗСУ: “Перше – це інформаційно-психологічна операція. Ось цей сіро-біло-жовтий у цятку і в клітинку шум, який створювався навколо нашого контрнаступу. Це ІПСО дало результат
“Якщо виходити з офіційних повідомлень, що протягом останнього місяця близько 3 тис. росіян налякалися майбутнього контрнаступу і здалися в полон більше, ніж минулого місяця”.
Український блогер перерахував критерії, за якими можна судити про активну підготовку до нашого контрнаступу: «Питання розм’якшення передньої лінії росіян відбувається? Відбувається. Десь артилерією, десь літаками, десь HIMARS ми розм’якшуємо оборону супротивника. На різних напрямках йде розвідка боєм, аби зрозуміти де оборона проламується. Супер? Супер”.
Також зазначимо, що перші 24 години очікуваного контрнаступу України, ймовірно, будуть вирішальними, – такий прогноз на сторінках видання Foreign Policy озвучив Франц-Стефан Гаді, старший науковий співробітник Міжнародного інституту стратегічних досліджень з кіберпотужності та майбутніх конфліктів.
У статті “Український найдовший день” експерт прогнозує, що перша доба можливого контрнаступу України стане “найдовшим днем для Збройних сил України”, нагадуючи досвід попередніх воєн, коли початкова фаза атаки часто визначає характер наступної битви, вирішує перемогу чи поразку та визначає стратегічний вплив наступу.
Лише вище командування України володіє інформацією, чи Україна зараз має вирішальну перевагу у вогневій потужності, боєприпасах, чисельності війська та матеріально-технічному забезпеченні на полі бою, – наголошує експерт.
А сам контрнаступ, на його думку, зможе бути успішним, якщо українським силам вдасться “викликати параліч у російському військовому керівництві та паніку серед російських рядових”. Це допомогло б і “уникнути лиха виснаження в перші години майбутнього наступу”.
Найкраще зможуть спрацювати нематеріальні фактори, не лише зброя: тактична несподіванка, лідерство на полі бою та бойовий дух. “У цьому сценарії українські бронетанкові колони пробивають оборону Росії, швидко просуваються в російський тил і загрожують вузлам командування та управління, таким як військові штаби та центри постачання, посилюючи паніку та параліч”, – пише Франц-Стефан Гаді.
“Будь-яка військова операція – це так чи інакше організований хаос”, – каже експерт. З огляду на це, додає він, саме тактичне лідерство матиме вирішальне значення на початковому етапі. Йдеться у тому числі про здатність приймати та виконувати рішення на нижчих рівнях командування. Саме керівникам молодшого рангу ймовірно доведеться виявляти слабкі місця в російському захисті та швидко використовувати їх, щоб проштовхнути якомога більше бронетанкових формувань у російський тил.- підсумовує Гаді.
Тож чекаємо контрнаступу, віримо в ЗСУ та наближаємо нашу перемогу разом!