«Штурмовик Су-25 літає на невеликих висотах. Коли цей літак підлітає до лінії бойового зіткнення, «сірої» зони, то намагається низько притиснутися до землі, щоб ніякі радіолокаційні засоби його не виявили й, відповідно, не збили.А збитий над Донеччиною Су-25, мабуть, захопився своїми експериментами з польотом по «сірій» зоні. До того ж, коли у нас не було засобів, аби стріляти з систем малої та середньої дальностей, то штурмовик звик нахабно залітати, а потім не зрозумів той момент, коли ми щось отримали та зуміли його збити», — прокоментував Костянтин Криволап.
За словами експерта, літак Су-25 є дуже старою моделлю, розробка якої почалася ще в 1970-х роках, і в 1981 році вона була введена на озброєння. Цей літак успішно випробував себе в Афганістані, завдяки чому отримав прізвисько «грак» за його здатність транспортувати 1-4 тонни бойового обладнання.
«Вироблено Су-25 було понад тисячі одиниць. Останніми роками було повідомлення, що їх у РФ 193 машини, але це є трохи перебільшенням. А взагалі, коли Росія робила трансформацію та реорганізацію своїх повітряних сил, то потім залишилося 10 ескадрилій, а за стандартами радянських часів в ескадрильї 12 літаків, максимум 18. Кількість таких машин на початку гарячої фази могла бути близько 180, але з урахуванням навчально-тренувальних та інших. Тобто фактична кількість — на рівні 130 машин, які могли стояти на крилі та виконувати свої функції. А з 24 лютого 2022 року було знищено десь 35-40 таких літаків. Відповідно, їх вже не більше 100, але все одно залишається багато», — зауважив авіаційний експерт.
Криволап додав, що росіяни торік повідомляли про необхідність модернізації штурмовиків Су-25СМ3. Серед збитих Су-25, мало машин з модифікацією СМ3, можливо, 1 чи 2 машини, бо вони достатньо захищені від протидії. Відповідно, цікаво дочекатися інформації, який саме штурмовик Су-25 збито 4 травня над Донеччиною.
Водночас Костянтин Криволап зазначив, що Росія наразі здатна виробляти обмежену кількість літаків.
“Залишилося виробництво дуже обмежене, невеликі кількості: там дві машини, три машини, чотири машини, шість машин на рік — це Су-134, Су-135. Не чуємо нічого з приводу Су-30СМ, але, можливо, їх там теж якось “добивають” із залишків. Але це відтворення дуже на невеликому рівні. Виробництво нових, так званих п’ятого покоління, — на рівні двох машин на рік. І то ця програма скорочена, хоча у них там за планами було щось близько 76 або 78 машин до 2025 року озброїти, все там поміняти”, — сказав він.
За відомостями від Криволапа, приблизно з 2012-2014 років Росія переважно фокусувалася на виробництві літаків Су-34 та Су-35. Найбільша кількість цих машин була вироблена саме у період з 2014 по 2016 роки, але це число не перевищувало 22.
“І там усього випустили до цього часу Су-35 десь на рівні 100 — 130 машин, а Су-34 трошки більше — до 150. Там якусь кількість продали на експорт. Але загалом, ось зараз їх там залишилося Су-35, думаю, десь так на рівні до 100, а Су-34 десь на рівні 70-75”, — сказав авіаексперт.
За його даними, росіяни також модернізували на авіаційному заводі в Білорусі чотири Су-25, був план модернізувати ще шість до стану Су-25СМ3, які більш захищені від засобів ураження.